Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Drevo - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Drevná biomasa
25. mája 2011 Plyn a ropa od Energia.skTASR

V Prešove na Sekčove pribudne biomasová kotolňa

Novú technológiu umiestni tamojšia teplárenská spoločnosť v prístavbe terajšej kotolne na sídlisku Sekčov v Prešove. Kotolňu firma kúpila len nedávno od štátom vlastnenej Teplárne Košice (TEKO). 

„Pôvodne tam bolo inštalované zariadenie na výkony, ktoré už neboli potrebné. My sme polovicu výkonu na plyn zrušili a teraz robíme dostavbu kotolne s výkonom 8 MW, ktorá bude spaľovať drevnú štiepku. Náklady na prvú etapu budú predstavovať približne tri milióny eur,“ uviedol dnes pre médiá člen predstavenstva investorskej spoločnosti Paul Minarik.

V tomto roku by okrem stavebnej a technologickej časti mali vybudovať aj približne 100 metrov nových tepelných rozvodov. V roku 2012 budú potrebné ďalšie investície na to, aby zrekonštruovali 5 kotolní a výmenníkové stanice a prepojili ich primárnym vedením.

Usporí sa 9.500 ton skleníkových plynov

Plánovaný predaj tepla po ukončení oboch etáp predstavuje 40.000 MWh ročne, pričom by sa malo spotrebovať asi 72.000 kubíkov drevnej štiepky. Predpokladá sa, že zavedením tejto technológie a po ukončení oboch etáp sa ročne ušetrí približne 5 miliónov kubických metrov plynu, čo predstavuje úsporu asi 9.500 ton skleníkových plynov

Prvú kotolňu na báze spaľovania drevnej štiepky na Jazdeckej ulici v Prešove uviedla spoločnosť do prevádzky na jar 2009. Celkové investičné náklady predstavovali viac ako 3 milióny eur. Od zavedenia novej technológie možno v tejto kotolni vyrábať teplo prostredníctvom spaľovania biomasy, pričom spoločnosť ju dodáva takto získané teplo do 9.200 bytov, 11 školských zariadení, pre obchodné centrá a nebytové priestory.

Stabilizácia ceny tepla

„Stávame sa nezávislejšími, vieme kupovať energiu, ktorá je lacnejšia, kupujeme štiepku. Tým dokážeme aj stabilizovať cenu tepla pre našich odberateľov. No a vieme znižovať emisie, a to je to najdôležitejšie pre budúcnosť,“ uviedla výkonná riaditeľa investorskej firmy Natália Banduričová.

Podľa nej zavedenie novej technológie na Jazdeckej ulici po dvoch rokoch prinieslo stabilizovanú cenu tepla pre celý Prešov, zníženie skleníkových plynov o 10.500 t/rok a zníženie spotreby zemného plynu za rok o 5,4 mil. kubických metrov.

Text: TASR, energia

Ilustračná foto: SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.