Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Karlov most - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Karlov most
15. marca 2012 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

V Prahe skúšajú úsporné verejné LED osvetlenie

„Kým sme v prvej etape testovali technické parametre tejto technológie, cieľom tejto druhej etapy je preukázať efektivitu jej využitia. Nemožno ju nasadiť vo väčšom meradle, ak by náklady na LED svietidlá boli vyššie než na súčasné sodíkové lampy,“ uviedol Vítězslav Chmelík, riaditeľ spoločnosti, ktorá v Prahe spravuje verejné osvetlenie.

V prvej etape využitia svietidiel technici zistili, že svietidlá mali niekoľko technických nedostatkov. Svetlá napríklad vykazovali teplotnú závislosť, čo ovplyvňovalo ich prevádzku. Tiež sa ukázalo, že neboli vo všetkých prípadoch úspornejšie, a nepreukázala sa ich bezúdržbovosť, ktorú garantovali výrobcovia.

Momentálne sa však už technická úroveň svietidiel LED zlepšila. „Dnes už máme k dispozícii LED svietidlá, ktorých prevádzka by mal pri vhodnom výbere komunikácie dosiahnuť lepšie hospodárske výsledky ako súčasné osvetlenie,“ povedal Chmelík.

Podľa mediálneho zástupcu spoločnosti Richarda Štrégla môžu moderné svietidlá priniesť úsporu až vo výške 50 % nákladov. LED svietidlá možno totiž zostavovať v oveľa širšom výkonovom spektre než bežné svetlá. „Ak na konkrétnom mieste je 100W sodíková výbojka a je tým osvetlenie predimenzované, môžeme ju nahradiť 85W LED svietidlom a ušetríme,“ vysvetlil Štrégl.

Výrobcovia dodávajú v rámci testovacieho projektu svietidlá zdarma. Ak sa preukážu ich ekonomické prínosy, stanovia cenu pre masový predaj. „Potom bude možné spočítať, či veľkosť investície do masového zavedenia LED lámp bude výhodná,“ uviedol Štrégl.

Osvetlenie LED skúšajú aj iné mestá, medzi nimi napríklad Jihlava alebo Pardubice.

Zdroj: ČTK, energia

Ilustračná snímka: SITA/AP Photo

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.