Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
2. novembra 2016 Jadrová energia od Energia.skSITA

V Prahe diskutovali odborníci na reaktory VVER

Tento týždeň sa v Prahe konala konferencia o jadrových reaktoroch VVER 2016, ktorej sa zúčastnili zástupcovia energetického a strojárenského sektoru zo 17 krajín, vrátane Slovenska. Technológie VVER majú celkovo za sebou viac než 1400 reaktorrokov bez vážnej havárie. Dnes po svete vyrába elektrinu 78 týchto reaktorov. Vo fáze výstavby je 8 blokov v domácom Rusku a ďalších 36 v ostatných krajinách. Patria k nim aj dva nové bloky jadrovej elektrárne Mochovce.

Podujatie, ktoré sa koná raz za tri roky, už tradične usporadúva Česká nukleárna spoločnosť v spolupráci s Európskou nukleárnou spoločnosťou, ÚJV Řež a Českým zväzom vedeckotechnických spoločností.

Predmetom tohtoročných debát boli otázky udeľovania licencií pre reaktory VVER, ich výstavby a predlžovania prevádzky, vyraďovanie jadrových elektrární s reaktormi VVER z prevádzky i špecifiká ich následnej likvidácie. Diskutovalo sa však aj o vývoji a používaní nových typov palív či zvyšovaní výkonu a efektivity už existujúcich elektrární.

Prevádzka s jasnými podmienkami

Miroslav Tkáč z Úradu jadrového dozoru SR sa vo svojej prednáške venoval predlžovaniu prevádzky našich jadrových elektrární. „Prevádzkové povolenie na Slovensku je časovo neobmedzené, ale podmienené periodickým hodnotením bezpečnosti. Cieľom tohto hodnotenia je komplexne zhodnotiť bezpečnostné opatrenia a bezpečnostné výzvy, ktoré prichádzajú zo sveta. Zapracovávame tiež do našej legislatívy to, čo sa vo svete stane nového z hľadiska bezpečnosti,“ uviedol.

„Ak náš úrad nebude spokojný s tím, ako elektrárne zavádzajú niektoré zásadné opatrenia, ktoré zvyšujú jadrovú bezpečnosť, budeme tvrdí čo sa týka ďalšej prevádzky,“ zdôraznil Tkáč.

Zároveň potvrdil, že ÚJD úzko spolupracuje s ďalšími krajinami prevádzkujúcimi podobný typ reaktorov, obzvlášť s českým a maďarským jadrovým dozorom.

História a budúcnosť reaktorov VVER

Prvý ruský reaktor typu VVER bol skonštruovaný na základe skúseností s prevádzkou tlakovodných reaktorov na ruských jadrových ponorkách a uvedený do prevádzky v roku 1963. Ďalším bol reaktor VVER 365 v druhom bloku Novovoronežskej jadrovej elektrárne, ktorý začal dodávať elektrickú energiu do siete v roku 1969. V prevádzke bol až do konca 90. rokov minulého storočia.

Reaktory typu VVER-440, ktoré zahájili ďalšiu generáciu ruských reaktorov, sa stavali v sériách v Ruskej federácii, Československu, východnom Nemecku či na Ukrajine. Prvý reaktor generácie VVER-1000 bol uvedený do prevádzky v roku 1980 a teraz je najrozšírenejším reaktorom typu VVER – na svete ich funguje spolu 31.

Prvou jadrovou elektrárňou v bývalej ČSSR boli Bohunice A1 s reaktorom KS 150. Jej výstavba trvala od roku 1958 do 1972. Po vážnych nehodách v rokoch 1976 a 1977 a následnej kontaminácii primárneho okruhu ale bola v roku 1979 odstavená z prevádzky. Proces vyraďovania trvá dodnes.  

Pred týždňom (26.10.) bol do plnej prevádzky uvedený prvý jadrový blok generácie III+ na svete, a to blok Novovoronežskej JE-II s reaktorom VVER-1200, ktorý využíva najvýkonnejšiu vysokorýchlostnú parnú turbínu na svete s výkonom 1114 MWt.

Česká vláda vlani v júni schválila Národný akčný plán rozvoja jadrovej energetiky v ČR, ktorý ráta s výstavbou jedného jadrového bloku v Dukovanoch a jedného v Temelíne s možnosťou rozšírenia na dva bloky v obidvoch lokalitách. České ministerstvo priemyslu uviedlo, že ČR oslovilo kvôli dostavbe 10 spoločností. Záujem poskytnúť informácie prejavilo 6 z nich, s ktorými teraz rokujú.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.