Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bridlica
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Bridlicové horniny (Foto: Flickr.com / Seldom Scene Photography. Licencia Creative Commons)
4. novembra 2010 Plyn a ropa od Energia.skSITA

V Porýní sa začne prieskum ložísk nekonvenčného plynu

Desať medzinárodných energetických firiem bude skúmať ložiská metánu v Severnom Porýní-Westfálsku. Vŕtacie prieskumné práce sa dotknú takmer polovice územia spolkovej krajiny. Oznámil to krajinský minister ministerstva hospodárstva Harry Voigtsberger.

Nemeckí Zelení zostali z rozhodnutia spolkovej vlády prekvapení. Proces udeľovania licencií podľa nich prebehol v maximálnom tichosti a utajení. Obávajú sa, že spôsob ťažby môže znečistiť podzemnú vodu. V regióne Munsterland už domáci obyvatelia založili iniciatívu proti začiatku vŕtacích prác, informuje The Local.

Nemecko patrí medzi najperspektívnejšie krajiny na ťažbu nekonvenčného plynu v Európe. Existuje predpoklad, že v Severnom Porýní-Westfálsku sa nachádzajú geologické formácie s dostatočnými rezervami plynu. Skúšobné vrty, ktoré uskutočnila technická univerzita v Aachene, však zatiaľ výraznejšie výsledky nepriniesli.

V posledných rokoch prišli veľké energetické firmy s novými technológiami na ťažbu plynu z nových zdrojov ako sú napríklad bridlice. Viaceré krajiny investujú práve do plynu z bridlíc, aby znížili závislosť od dovozu najmä ruského plynu.

Bridlicový plyn v Európe môže tvori až 5 % existujúcich celosvetových zásob zemného plynu.

O zníženie takejto závislosti sa usiluje aj Nemecko, ktoré tiež v minulých rokoch doplácalo na spory medzi Ruskom a jeho susedmi za ceny energetických surovín.

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.