Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
++
Foto: ilustračné, GettyImages
23. júna 2020 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

V porovnaní s minulým rokom je spotreba elektriny na Slovensku stále nižšia

Ako uviedol pre agentúru SITA vedúci odboru komunikácie SEPS Norbert Deák, najväčší prepad spotreby elektriny zaznamenal slovenský prevádzkovateľ elektrizačnej prenosovej siete počas vrcholu koronakrízy, teda v mesiacoch apríl a máj. Počas týchto mesiacov sa na Slovensku spotrebovalo medziročne menej elektriny o zhruba 12 %.

Už počas mesiacov január a február 2020 bol zaznamenaný pokles hrubej koncovej spotreby elektriny v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2019, a to približne o 2,2 %, čo mohlo byť čiastočne zapríčinené aj mierne vyššou priemernou teplotou,“ podotkol Deák.

V priebehu mesiaca marec sa už prejavili opatrenia súvisiace s koronavírusom, pričom hrubá spotreba elektriny v priemere medziročne poklesla o 3,8 %.

Bezproblémový prenos

Prenos elektriny je a bol aj počas koronakrízy bezproblémový. „Čelíme problémom vyvolaným aktuálnou situáciou, ale riešime ich tak, aby naši partneri nepocítili obmedzenia,“ povedal Deák.

Jedným z problémov, ktorý trápi aj kolegov z okolitých prenosových sústav, je podľa neho dodržiavanie limitov pre sledované parametre prenosu elektriny.

V situácii, keď výrazne poklesla spotreba elektriny v celej prepojenej sústave, v dôsledku čoho klesá aj prenos elektriny, sa totiž výraznejšie prejavujú problémy s jalovými tokmi. Takáto situácia sa zvykne vyskytovať v letnom období.

Pesimistické scenáre

Spoločnosť SEPS je pripravená aj na pesimistické scenáre vývoja ukazovateľov, najmä koncovej spotreby.

Aktuálne sme však svedkami veľmi výrazného poklesu spotreby, ktorý sa vymyká krízovým modelom. Menej zaťažené vedenia generujú väčší nabíjací výkon a nastávajú situácie, keď napriek využitiu všetkých kompenzačných prostriedkov máme problémy s výskytom vysokého napätia v dôsledku nižších tokov činného výkonu a tento efekt je spojený so zvýšenými tokmi jalového výkonu. Z tohto dôvodu je potrebné v maximálnej možnej miere využívať kompenzačné prostriedky, ktoré máme k dispozícii,“ vysvetlil Deák.

Slovenský prevádzkovateľ prenosovej sústavy vyvíja podľa Deáka všetky kroky k ďalším možnostiam riešenia tohto problému a o situácii informujeme partnerov v rámci prepojenej európskej sústavy, na ktorých môže mať takáto situácia dopad. „Môžeme ale konštatovať, že situácia je napriek problémom zvládnutá bez toho, aby odberatelia elektriny pocítili obmedzenie,“ uzavrel Deák.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.