Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

V Poprade na starom a novom Juhu zrekonštruujú verejné osvetlenie z fondov EÚ

„Je ten proces naozaj komplikovaný, nie je to zavinením mesta, výzva išla veľmi neskoro, boli tam alokované vysoké zdroje pre celé Slovensko, ale všetky komplikácie musíme strpieť. Dobrá správa je, že poslanci schválili vyčlenenie zdrojov na financovanie projektu z rozpočtu mesta, len traja boli proti, a to je prvý predpoklad, aby sme vôbec mohli podpísať zmluvu o NFP,“ uviedol po stredajšom (18.11.) mimoriadnom mestskom zastupiteľstve viceprimátor Popradu Igor Wzoš.

Mesto pôvodne žiadalo na obnovu verejného osvetlenia 750.000 eur, po verejnom obstarávaní sa však táto suma znížila na 584.000 eur s DPH. Rekonštruovať sa tak bude osvetlenie na sídliskách starý a nový Juh, kde sa vymení dohromady 771 svietidiel, ktoré ušetria podľa Wzoša až 61 percent energie. Popri tom sa zároveň vymenia rozvodné skrine a kabeláže v stĺpoch. „Uvažuje sa o tom, že inštalácia nových svetiel bola predĺžená do júna budúceho roka, ale finančné vyrovnanie musí prebehnúť do konca tohto roka. Sú to posledné zdroje z bývalého programového obdobia, ktoré sa teraz končí,“ objasnil viceprimátor. Zo spomínaných 584.000 eur by malo mesto spolufinancovať päť percent, zvyšok by mal byť následne preplatený z fondov Európskej únie. Popradská samospráva predpokladá, že ročne obnovou osvetlenia ušetrí okolo 40.000 eur.

„Bohužiaľ, toto je posledný projekt na rekonštrukciu verejného osvetlenia, v ďalšom programovacom období už nie je v pláne, aby v rámci operačných programov sa dalo financovať verejné osvetlenie. To je veľká škoda, pretože celkový stav verejného osvetlenia v meste nie je dobrý. Máme dohromady 5000 svetelných bodov a teraz v podstate obnovíme len jednu sedminu,“ uzavrel Wzoš.

UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.