Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
22. februára 2010 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

V Poľsku vybudujú novú bioetanolovú elektráreň

Európska investičná banka schválila Poľsku poskytnutie pôžičky vo výške 20,8 mil. eur, uvádza portál EcoSeed. Peniaze majú slúžiť na výstavbu a prevádzkovanie bioetanolovej elektrárne na juhozápade krajiny. Nová elektráreň v meste Goswinowice je vôbec prvým projektom svojho druhu, ktorý získal financie od Európskej investičnej banky.

Po kompletnej dostavbe by mala elektráreň produkovať 139 miliónov metrov kubických bioetanolu ročne. Vedľajším produktom pri výrobe etanolu bude aj krmivo pre zvieratá, ktorého objem sa odhaduje na 100 000 ton ročne. Na výrobu bioetanolu elektráreň počíta s lokálne dopestovanou, ale aj dovezenou kukuricou, dopĺňa EcoSeed.

Podľa vyjadrenia Marty Gajêcka, ktorá je zodpovedná za poskytovanie úverov v strednej Európe, pôžička výrazne pomôže Poľsku dosiahnuť svoj cieľ v oblasti využívanie biopalív v doprave. Poľsko chce zaistiť aby do roku 2020 10% z celkovej energetickej spotreby dopravného sektoru pochádzalo z obnoviteľných zdrojov. „Navyše, pomocou tohto projektu sa krajina stane menej závislá na dodávkach energie a vytvorí nové pracovné miesta“, dodala pre EcoSeed Gajêcka.

Európska investičná banka medzitým schválila návrh na financovanie aj druhého 65 miliónového projektu v Poľsku. Poskytnuté peniaze sú určené na vybudovanie a prevádzkovanie dvoch stredne veľkých veterných parkov v severozápadnom poľskom regióne. Celková kapacita veterných parkov Margonin a Darlowo bude 370 megawattov. Poľsko doteraz obdŕžalo od investičnej banky pôžičky vo výške 650 miliónov eur na projekty v oblasti energetiky.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.