Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
moderný ekologický dom domácnost
Foto: ilustračné, GettyImages
4. júla 2023 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

V pokračovaní projektu Zelená domácnostiam budú platiť nové podmienky

V pokračovaní projektu Zelená domácnostiam budú platiť nové podmienky. Ako informovala Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA), zámer nového projektu predloží tento týždeň. Už v júli pritom plánuje zverejniť výzvu na registráciu zariadení, na ktoré budú môcť domácnosti získať poukážku. Na nový projekt Zelená domácnostiam je z európskych zdrojov vyčlenených vyše 140 mil. eur.

Nebude to ďalšie kolo a ani príležitosť pre rýchle prsty. Začíname úplne nové obdobie s novými podmienkami, s novým zoznamom zariadení aj zoznamom oprávnených zhotoviteľov. Finančné príspevky s minimom administratívy budú k dispozícii dlhodobo. Domácnosti tak budú mať dostatok času na výber spoľahlivých zhotoviteľov a vhodných zariadení, ktoré im pomôžu znížiť účty za energiu. O poukážky budú môcť žiadať aj domácnosti v Bratislavskom samosprávnom kraji,“ uviedol generálny riaditeľ SIEA Stanislav Jurikovič.

Registráciu zariadení spustí agentúra v čo najkratšom možnom čase po schválení zámeru projektu a vydaní metodického usmernenia k environmentálnym kritériám. „Počas leta pripravíme projekt na schválenie, zverejníme podmienky pomoci a zhotoviteľov vyzveme, aby sa registrovali a podpísali nové zmluvy,“ doplnil Jurikovič. Cieľom agentúry je umožniť inštalovanie oprávnených zariadení najneskôr v septembri.

V rámci dobiehajúceho programového obdobia bolo od roku 2015 z Operačného programu Kvalita životného prostredia prostredníctvom projektu Zelená domácnostiam podporených viac ako 53 000 inštalácií zariadení sumou viac ako 111 mil. eur. Doteraz si mohli domácnosti vyberať z vyše 5 000 zariadení.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.