Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
++
Foto: ilustračné, GettyImages
17. januára 2022 Plyn a ropa od Energia.skSITA

V podzemných zásobníkoch SPP sa nachádza dostatok zemného plynu

Ako uviedol v rozhovore pre portál vEnergetike.sk riaditeľ divízie obchodu SPP Miroslav Mital, súčasný stav naplnenosti podzemných zásobníkov na Slovensku je na úrovni 43 %.

Zásobníková kapacita, ktorú máme pre potreby dodávok plynu našim koncovým zákazníkom, je na porovnateľnej úrovni. Tento objem uskladneného plynu je vzhľadom na aktuálne obdobie, teda polovicu januára, adekvátny a SPP plní všetky zmluvné dodávky plynu svojim zákazníkom,“ povedal Mital.

Dlhodobý kontrakt

Trhový podiel SPP v dodávke plynu v segmente domácností dosahuje 68 %, čo predstavuje 1,2 milióna zákazníkov. V štandardných zimných mesiacoch dosahuje spotreba domácností približne 40 % z celkovej spotreby koncových zákazníkov SPP.

Dodávky zemného plynu pre tento segment zabezpečujú štátni plynári najmä prostredníctvom dlhodobého kontraktu.

Na bilancovanie teplotných rozdielov medzi letom a zimou využívame skladovacie kapacity, ktoré máme zabezpečené na území Slovenska. Disponujeme však aj skladovacími kapacitami mimo územia našej krajiny,“ doplnil Mital.

Menej plynu v zásobníkoch

Aj SPP eviduje, že v európskych zásobníkoch je menej plynu ako po minulé roky. Môže za to aj minuloročná zima, ktorá bola podľa Mitala neštandardne dlhá a mesiace apríl a máj boli na Slovensku v priemere o tri celziové stupne chladnejšie. Podobne chladné bolo aj počasie v celej Európe.

V apríli a máji plyn, ktorý sa už spravidla v tomto období do zásobníkov vtláča, putoval priamo do zvýšenej spotreby koncových zákazníkov. Vtláčanie do zásobníkov sa tak prakticky začalo o dva mesiace neskôr,“ dodal.

Optimalizácia zásobníkov

Približne od polovice minulého roka nastala na trhu s plynom tzv. backwardácia – bližšie produkty boli drahšie ako vzdialenejšie produkty.

V dôsledku toho, klasické tradingové firmy, teda firmy, ktoré nemajú portfólio koncových zákazníkov, a mali nakúpené zásobníkové kapacity, či už na Slovensku alebo po celej Európe, plyn do zásobníkov nevtláčali, pretože pri klasickom cenovom rozdiele medzi zimnými a letnými mesiacmi by zaknihovali vysoké straty. Venovali sa teda skôr krátkodobej optimalizácii svojich zásobníkov,“ vysvetlil Mital.

Zaistenie bezpečnosti

SPP taktiež využil túto príležitosť pre ešte vyššie zaistenie bezpečnosti dodávok zemného plynu a realizoval príslušné transakcie.

Okrem iných pozitívnych efektov sme dosiahli hlavne zvýšenie denného ťažobného výkonu počas prvého štvrťroka 2022. Sme presvedčení, že všetky tradingové firmy sa správali rovnako a využívali možnosti, ktoré ponúkal trh. Tieto faktory spôsobili všeobecne nižší stav zásob plynu v Európe,“ konštatoval Mital.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.