Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
21. júla 2015 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

V podzemí bývalej ostravskej bane otvorili prečerpávaciu elektráreň

V budúcnosti by sa podobné zariadenia mohli využívať aj v bežnej prevádzke. Podľa českého ministra by mohli pomôcť vyriešiť problém skladovania elektriny. „Toto je aspoň malý príspevok k riešeniu obrovského problému, ako pri nových predstavách pri znižovaní emisií CO2 zabezpečiť, aby elektrina bola skladovaná v čase, keď jej je nadbytok, do času, keď je najviac potrebná v špičkových hodinách,” povedal Mládek.

Bartoš uviedol, že v dobe, keď je energie nadbytok, napríklad zo slnka alebo vetra, sa voda z podzemia prečerpáva do povrchovej nádrže. Z tej sa potom vo chvíli, keď je energie nedostatok, spustí dolu potrubím v jame hlbokej viac než 500 metrov. Prechádza pritom obežným kolesom turbíny, ktorá roztáča elektrický generátor a tak sa vyrába elektrina. Z generátora ide prúd do siete. Prevádzka celého sústrojenstva s turbínou má samostatnú riadiacu automatiku, ktorá sa dá ovládať na diaľku.

„Ide o klasickú vodnú prečerpávaciu elektráreň. To špecifikum je, že sme mali odvahu a myšlienku to nainštalovať do bane,” povedal Bartoš. Riešenie projektu podľa neho trvalo asi 4 a pol roka a ide o zariadenia vybudované s pomocou ministerstva priemyslu, ktoré nebude slúžiť ku komerčnej prevádzke. „Je to výskumné pilotné zariadenie, na ktorom sa overuje množstvo princípov, ktoré súvisia s banským prostredím, s agresivitou vôd a ďalšími vecami,” povedal Bartoš.

V bani Jeremenko sa prestalo ťažiť uhlie v roku 1992. Slúži k čerpaniu banských vôd z ostravskej panvy, tak, aby nezatopili aktívne banské pracovisko v karvinskej časti revíra. Patrí štátnemu podniku Diamo. Projekt elektrárne je dielom firmy FITE v spolupráci s firmami Reacont a Sigma a Vysokou školou báňskou – Technickou univerzitou Ostrava.

„Podarilo sa preukázať, že vyťažená čiernouhoľná hlbinná baňa sa dá použiť na inštaláciu vodnej elektrárne, ktorá využíva hĺbku jamy pre účely „skladovania” elektriny a výrobu špičkovej elektriny,” povedal vládny splnomocnenec pre Moravskosliezsky a Ústecký kraj Jiří Cienciala. Projekt je podľa neho dobrým príkladom toho, že spojenie akademických inštitúcií s praxou môže prinášať efektívne výsledky.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.