Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
13. októbra 2014 Jadrová energia od Energia.skSITA

V Petrohrade začala medzinárodná konferencia o energii termojadrovej syntézy

Na konferencii sa zišlo viac ako 660 delegátov zo 43 krajín, vrátane top expertov z Ruska, Japonska, USA, Nemecka a Francúzska. Odborníci zaoberajúci sa termojadrovou fúziou budú diskutovať o dosiahnutom pokroku vo výskume, energetickom využití fúzie nielen z technologického hľadiska, ale aj z hľadiska regulačného a investičného.

V posolstve účastníkom od generálneho riaditeľa korporácie Rosatom Sergeja Kirijenka bolo uvedené, že termojadrová energetika v nie príliš vzdialenej budúcnosti otvorí ľudstvu prístup k prakticky nevyčerpateľným zdrojom energie. „Konferencia IAEA je ideálnou platformou pre zhodnotenie výskumov v oblasti termojadrovej energetiky a stanovení perspektív jej  rozvoja pre ďalšie desaťročie,“ povedal Kirijenko.

Námestník generálneho riaditeľa IAEA Alexander Byčkov udelil ocenenia Nuclear Fusion Prize za rok 2013. Jej laureátmi sa stali profesor Massachusetského technologického inštitútu Dennis G.Whyte a zástupca spoločnosti General Atomics Philip B. Snyder.

Najdiskutovanejšou témou stretnutia odborníkov je projekt ITER, na ktorom sa podieľa Európska únia, Spojené štáty americké, Rusko, Čína, Japonsko, Južná Kórea a India. Vo francúzskom výskumnom ústave Cadarache vyrastá najväčší fúzny reaktor (tokamak) na svete, pri ktorého výstavbe budú použité zariadenia darované členskými krajinami. V auguste boli dokončené základy budúceho experimentálneho zariadenia, pre ktorého magnety musia byť vyrobené špeciálne supravodivé cievky.

V rámci sprievodného programu predstavia účastníkom ruský príspevok v projekte ITER. Efremovov výskumný ústav NIIEFA sa už viac ako 70 rokov zaoberá projektovaním a výrobou špeciálnych zariadení pre ruský jadrový program a urýchľovače častíc. Od deväťdesiatych rokov minulého storočia aj dodávkami zariadení pre výskumné ústavy po celom svete.

Ioffeho výskumný fyzikálny ústav bol založený v roku 1918 a patrí k najväčším ruským inštitútom v oblasti výskumu plazmy. V jeho areáli je prevádzke niekoľko fúznych reaktorov (tokamakov) a pre projekt ITER dodá diagnostické systémy.

Rusko sa každoročne podieľa na projekte ITER a investuje doň. Objem týchto investícií v roku 2014 predstavuje približne 120 miliónov eur.

Fusion Energy Conference sa koná od roku 1961 v rôznych mestách sveta a od 70. rokov minulého storočia pravidelne každé dva roky. Posledné dve konferencie sa uskutočnili v juhokórejskom Tedžone a v americkom San Diegu.

Zdroj: AMI Communications Slovakia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.