Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Platenie energie pomoc
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
25. augusta 2022 Ostatné od Energia.skSITA

V parlamente je návrh zákona, hovorí o väčšej ochrane neplatičov energií

Návrhom chcú od začiatku budúceho roka zlepšiť právne postavenie odberateľov elektriny alebo plynu v domácnosti v prípade hroziaceho prerušenia ich dodávky. Poslanci pritom upozorňujú na hroziacu energetickú krízu a tzv. energetickú chudobu obyvateľov.

Navrhovanou novelou zákona sa má zlepšiť postavenie odberateľov predĺžením minimálnej lehoty na novú splatnosť nedoplatku z 10 dní na 30 pracovných dní. Lehota 30 pracovných dní sa má pritom počítať odo dňa odoslania upozornenia o neuhradení záväzku. Upozornenie o neuhradení pritom musí mať písomnú formu a musí byť odoslané poštou do vlastných rúk odberateľovi.

Upozornenie by malo obsahovať informácie pre odberateľa, ktoré by ho nasmerovali na systém sociálneho zabezpečenia, ktoré by mohli odberateľovi pomôcť preklenúť dôvody nezvládania úhrady za dodávky plynu alebo elektriny.

Dodávateľ elektriny alebo plynu má mať povinnosť poslať poštou do vlastných rúk najneskôr 8 pracovných dní pred plánovaným prerušením dodávky elektriny informáciu o dátume plánovaného prerušenia dodávky.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.