Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
veterná energia elektrárne
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
7. decembra 2021 Obnoviteľné zdroje OZEVeterná energia od Energia.skSITA

V okrese Šaľa má vzniknúť veterný park s ôsmimi elektrárňami

Každá z nich by mohla vyrobiť približne 15-tisíc MWh elektrickej energie ročne, celý veterný park by tak mohol dodávať do verejnej siete 120-tisíc MWh ročne. Vyplýva to zo zverejneného zámeru pre posudzovanie vplyvov na životné prostredie.

Green Energy má na celom Slovensku v rôznom stupni rozpracovanosti viac takýchto zámerov. V prípade veterných elektrární v katastri obcí Horná Kráľová a Hájske v okrese Šaľa v zámere uvažuje s výškou ich veží 160 až 170 metrov a priemerom rotora 150 až 180 metrov. So začiatkom výstavby počíta po získaní potrebných stavebných povolení približne v roku 2025, samotná výstavba by nemala trvať viac ako 18 mesiacov.

Životnosť veterných elektrární je naprojektovaná na 25 rokov. Konkrétny typ veterných elektrární zatiaľ nebol určený, známy bude až pri výbere dodávateľa. Výšku investície spoločnosť v zverejnenom zámere neuviedla.

Navrhovaný veterný park má podľa Green Energy Holding pomôcť Slovensku naplniť ciele v záväzku zvýšiť podiel vyrábanej energie z obnoviteľných zdrojov.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.