Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Galanta veterny park elektraren.png
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.enviroportal.sk
7. júla 2023 Obnoviteľné zdroje OZEVeterná energia od Energia.skSITA

V okrese Galanta by mohol vyrásť veterný park za 90 mil. eur, plánuje ho SPP

Slovenský plynárenský priemysel, a.s. plánuje v okrese Galanta vybudovať veterný park za 90 mil. eur. Ako vyplýva zo zámeru predloženého na posudzovanie vplyvov na životné prostredie, v katastri obcí Galanta, Kajal a Váhovce by malo vyrásť osem veterných turbín s celkovým inštalovaným výkonom do 57,6 MW a pripojením do elektrizačnej sústavy SR.

Ako v materiáli konštatuje SPP, Slovenská republika si vytýčila záväzok dosiahnuť do roku 2050 uhlíkovú neutralitu a podporiť využívanie obnoviteľných zdrojov energie (OZE).

OZE na báze vetra majú v stratégii pre dosiahnutie tohto cieľa významné miesto a v Integrovanom národnom energetickom a klimatickom pláne SR sa počíta s nárastom ich kapacity do úrovne 500 MW v roku 2030. SPP ako 100 % štátom vlastnená spoločnosť je zaviazaná aktívne prispieť k plneniu stanovených cieľov,“ uvádza.

Začiatok výstavby veterného parku odhaduje SPP v roku 2025, začiatok prevádzky o rok neskôr. Súčasťou projektu sú aj spevnené prístupové a obslužné komunikácie v celkov dĺžke 5,4 kilometra.

Veterný park bude napojený prostredníctvom podzemného 22 kV elektrického vedenia v dĺžke približne 24,6 kilometra na existujúcu rozvodnú sieť cez bod napojenia, ktorý bude v rozvodnej stanici vodného diela Kráľová.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.