Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
motyl fukusima - TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zmutovaný motýľ z okolia Fukušimy Foto:TASR/AP
17. augusta 2012 Jadrová energia od Energia.skSITA

V okolí Fukušimy sa liahnu zmutované motýle

Foto: TASR/AP

Genetické mutácie sa objavili v troch generáciách motýlieho druhu Pseudozizeeria maha. Výsledkom pôsobenia radiácie sú motýle s poškodeným zrakom, menšími krídlami, či zmenami sfarbenia. „Dospeli sme k pevnému záveru, že radiácia z jadrovej elektrárne Fukušima poškodila gény motýľov,” vyhlásil pre AFP vedúci výskumu Joji Otaki. 

Abnormality sa objavili hneď pri prvej generácii motýľov, ktorá bola vystavená rádioaktivite krátko po nukleárnej havárii v marci 2011 a v ďalších generáciách sa úroveň poškodenia génov ešte zvyšovala. Podľa vedúceho výskumu môže ísť o dôsledok kombinácie externého a interného ožiarenia radiáciou, z ovzdušia i z potravy, píše AFP.

Vedúci výskumu zároveň dodal, že je príliš skoro vynášať unáhlené a všeobecné závery z pohľadu účinkov radiácie. Výsledky štúdie sa podľa neho nemôžu automaticky vzťahovať na ostatné druhy, vrátane človeka. Potvrdil tiež, že ďalší výskum jeho tímu sa zameria na vplyv radiácie na ostatné druhy zvierat.

Doteraz nie je evidovaná žiadna smrť človeka, ktorá by bola priamym dôsledkom jadrovej havárie vo Fukušime, píše AFP. Mnohí obyvatelia, ktorí boli nútení kontaminovanú lokalitu opustiť, rovnako ako pracovníci, ktorí dnes vyraďujú poškodenú elektráreň z prevádzky, sa však obávajú dlhodobých dôsledkov radiácie.

Vedci a doktori doteraz popierali akékoľvek teórie o tom, že by nehoda vo Fukušime bola príčinou zvýšeného výskytu rakoviny a leukémie, teda chorôb, ktoré sú často spájané s účinkami radiačného žiarenia. Zdôraznili tiež potrebu dlhodobého lekárskeho výskumu o vplyvu radiácie na vznik rakoviny štítnej žľazy u mladých ľudí, uviedla agentúra AFP. de o problém, ktorý sa dostal do povedomia po najväčšej jadrovej havárii v ukrajinskom Černobyle.

„Existuje tu veľa neznámych faktorov, ktoré obklopujú genetický vplyv radiácie,” uviedol lekár Makoto Yamada, ktorý má na starosti obyvateľov Fukušimy. „Stále nedokážeme so 100 %-nou istotou poprieť, že sa v budúcnosti neobjaví nejaký negatívny dôsledok rádioaktívneho ožiarenia,” uzavrel pre agentúru AFP.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.