Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Z výstavby PVE Čierny Váh - TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: TASR/Vladimír Gabčo
2. júna 2015 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

V obrazoch: Výstavba prečerpávacej vodnej elektrárne Čierny Váh

19. máj 1976

Elektrárne ako vodné dielo Čierny Váh v špičkových hodinách dňa dodávajú potrebné množstvo energie do siete. V nočných hodinách pracujú ako čerpadlá a odoberajú prebytočnú elektrinu, vyrábanú tepelnými elektrárňami. Prečerpávacia vodná elektráreň (PVE) Čierny Váh má dve nádrže. Horná nádrž s objemom 3,7 milióna kubických metrov vody je v nadmorskej výške 1150 metrov. Táto nádrž nemá vlastný prítok vody, voda sa do nej vytláča čerpadlami v nočných hodinách zo spodnej nádrže, ktorá je o 425 metrov nižšie. Na snímke vŕtacie súpravy s výkonom 6500 bežných metrov vrtov mesačne. Foto: TASR/Vladimír Gabčo.

19.máj 1976

Bližší pohľad na vŕtacie súpravy s výkonom 6500 bežných metrov vrtov mesačne. Foto: TASR/Vladimír Gabčo.

19. máj 1976

Na snímke ťažké mechanizmy, Tatra 148 a rýpadlo s objemom lyžice 2,5 metrov kubických. Foto: TASR/Vladimír Gabčo.

9. november 1977

Na snímke armovačské práce a betónovanie základovej dosky budúcej dolnej nádrže PVE. Foto: TASR/Vladimír Gabčo.

8. jún 1978

Pohľad na práce v dolnej nádrži. Foto: TASR/Vladimír Gabčo.

17. september 1979

Na výstavbe prečerpávacej vodnej elektrárne Čierny Váh sa ako jeden zo subdodávateľov podieľal aj n.p. Doprastav Bratislava, ktorý tu realizoval plášťové asfaltobetónové tesnenie na hornej nádrži tejto stavby. Vodotesnosť nádrže na dne i na svahu je zabezpečená tzv. plášťovým tesnením z asfaltového betónu, položeného na návodnej strane nádrže v dvoch vrstvách – podkladnej, hrubej 8 cm, a tesniacej, hrubej 8 až 12 cm. Na obrázku vpravo je kotviace zariadenie, ktoré váži 70 ton a je na pohyblivom pásovom podvozku. Toto zariadnie má hydrauliku, ktorou si automaticky riadi zvážací vožík, finišér a tri valce. Foto: TASR/ Štefan Petráš.

17. september 1979

Celkový pohľad na výstavbu spodnej časti prečerpávacej vodnej elektrárne. Hlavným dodávateľom stavby je Váhostav Žilina. Foto: TASR/ Štefan Petráš.

17. september 1979

Celkový pohľad na výstavbu spodnej časti prečerpávacej vodnej elektrárne. Hlavným dodávateľom stavby je Váhostav Žilina. Foto: TASR/ Štefan Petráš.

17. september 1979

Na obrázku vpravo je kotviace zariadenie, ktoré váži 70 ton a je na pohyblivom pásovom podvozku. Toto zariadnie má hydrauliku, ktorou si automaticky riadi zvážací vozík, finišér a tri valce. Foto: TASR/ Štefan Petráš.

10. november 1980

Pohľad na priehradný múr PVE. Foto: TASR/ Vladimír Gabčo.

10. november 1980

Pohľad na dolnú nádrž PVE pripravenú na napúšťanie. Foto: TASR/ Vladimír Gabčo.

14. september 1982

Pohľad na dolnú nádrž PVE Čierny Váh. Foto: TASR/ Vladimír Gabčo.

14. september 1982

Pohľad na hornú nádrž PVE Čierny Váh. Foto: TASR/ Vladimír Gabčo.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.