Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Dom s veternou turbínou - Európska komisia
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Dom s veternou turbínou - Foto: Európska komisia
9. novembra 2016 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

V nových kolách Zelenej domácnostiam je k dispozícii 6,5 milióna eur

Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) oznámila, že v novembri plánuje v krátkom slede po sebe vyhlásiť dve kolá dotačného projektu Zelená domácnostiam. K dispozícii budú poukážky v hodnote 6,5 miliónov eur.

Fotovoltika vrátane BA

V poradí štvrté kolo bude určené len pre fotovoltické systémy. Žiadateľmi môžu byť aj obyvatelia Bratislavského samosprávneho kraja (BSK), pre ktorých je vyčlenený rozpočet 500-tisíc eur pre zhruba 200 poukážok. Táto suma je limitovaná cieľom projektu Zelená domácnostiam, podľa ktorého by mali byť v BSK podporené fotovoltické zariadenia s celkovým inštalovaným výkonom 0,75 MW.

„Po naplnení tohto cieľa už nebude možné vydávať poukážky na inštaláciu fotovoltických zariadení v BSK,“ napísal hovorca SIEA Stanislav Jurikovič. Domácnosti z mimobratislavských krajov majú k dispozícii 2 milióny eur.

O poukážky bude možné žiadať v pondelok 21. novembra 2016 od 12:00.

Piate kolo Zelenej domácnostiam sa následne zameria na inštaláciu zariadení na výrobu tepla, t.j. slnečné kolektory, kotly na biomasu a tepelné čerpadlá. V tomto prípade sa podpora vzťahuje len na mimobratislavských žiadateľov. O podporu bude možné žiadať v utorok 29. novembra o 12:00 hod. Rozpočet predstavuje 4 milióny eur. „Pre bratislavský región je kolo zamerané na podporu výroby tepla plánované v prvom štvrťroku 2017,“ dodal.

Štátna agentúra má skúsenosť, že domácnosti sú pripravené na inštalácie a chcú ich využívať už túto vykurovaciu sezónu. „Systém financovania národného projektu zo štrukturálnych fondov umožňuje uvoľňovať prostriedky len postupne, po menších vopred určených čiastkach, preto sme hľadali možnosti, ako ďalšie kolá vyhlásiť ešte tento rok,“ vysvetlil Jurikovič.

Rekordný dopyt po poukážkach

O Zelenú domácnostiam je obrovský záujem. V doterajších troch kolách bolo vydaných 6 493 poukážok v celkovej hodnote 14,24 milióna eur. „Z vydaných poukážok zostalo nevyužitých až 27 %. Najčastejšou príčinou bolo, že žiadatelia neboli na inštaláciu pripravení a v mnohých prípadoch si neprečítali ani podmienky projektu,“ upozorňuje Jurikovič.

Domácnosti by preto mali využiť zostávajúci čas vyhlásenia ďalších kôl na prípravu a predbežné konzultácie so zhotoviteľom. SIEA upozorňuje, že domácnosti, ktoré si nie ešte sú isté, či stihnú inštaláciu počas 4 mesiacov zrealizovať, by mali s podávaním žiadosti počkať na ďalšie kolá.

Veľká časť zhotoviteľov sú malé firmy či živnostníci. Pokryť vlnu záujmu domácností ale môže byť pre viacerých problém. Výsledkom toho sú často dlhé čakacie doby.

Témou podpory obnoviteľných zdrojov v rámci projektu Zelená domácnostiam a budúcnosťou zelenej energie na Slovensku sa budú už o pár dní v Bratislave zaoberať aj diskutujúci počas seminára Fotovoltika a OZE v roku 2017.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.