Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
elektrické kreslo - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
elektrické kreslo (ilustračný záber) Foto: SITA/AP Photo/Columbus Dispatch
19. augusta 2011 Ostatné od Energia.skSITA

V novej vedeckej show predstavia aj elektrické kreslo

Plzenské vedecké centrum Techmania pripravuje na september novú show ponúkajúcu najrôznejšie pohľady na elektrickú energiu. Medzi vystavenými exponátmi predstaví aj elektrické kreslo. Múzeum koncipuje populárno-vzdelávací program koncipuje v štýle vedeckého divadla, ktoré zatiaľ v Čechách nie je príliš známe. Show má pracovný názov Zaujímavá elektrina, informoval hovorca Techmanie Tomáš Moravec.

„Štandardne u nás predvádzame pokusy zamerané na rôzne aspekty fyziky a chémie. Avšak taká show, ktorá by zábavným spôsobom prezentovala to, kde sa elektrická energia berie, kto s ňou ako prvý experimentoval a na aké účely bola využívaná, sme tu ešte nemali,“ uviedol autor Erik Krejčí. Ľudia vraj podľa neho vnímajú elektrinu ako samozrejmosť a neuvedomujú si, že ešte pred sto rokmi to tak nebolo.

Vizuálne atraktívna show ponúkne návštevníkom pohľad na elektrinu zo všetkých možných uhlov. Zaoberať sa bude napríklad bleskami na oblohe, ale tiež vynálezom elektrického kresla. „To si budú môcť návštevníci sami vyskúšať, samozrejme bez akéhokoľvek rizika, pretože ide o čisto demonštračnú pomôcku,“ uviedol Moravec.

Cieľom nového programu je ukázať ľuďom nielen históriu využívania elektrickej energie a s ňou späté fascinujúce objavy, ale aj prinútiť návštevníkov, aby si uvedomili zaujímavé súvislosti. „Napríklad to, že slávny vynálezca žiarovky Thomas Alva Edison bol tiež autorom prvého elektrického kresla,“ dodal Moravec.

Celú show, ktorá je koncipovaná v štýle vedeckého divadla, Techmania predstaví 23. septembra počas Noci výskumníkov. Potom ju science centrum zaradí do štandardnej programovej ponuky.

Plzenskú Techmaniu, ktorá sa špecializuje okrem iného na popularizáciu vedy a techniky, navštívilo vlani vyše 72.000 ľudí.

Zdroj: ČTK, energia

Ilustračný záber: SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.