Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
5. septembra 2014 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

V Nemecku zrejme prvýkrát klesne zelená prirážka na elektrinu

Nemecké úrady oficiálne o výške takzvanej „zelenej prirážky“ rozhodnú v polovici októbra.

Zníženie príspevku sa dá očakávať, hoci sa aj tento rok medziročne zvýšila výroba elektriny z obnoviteľných zdrojov. Zároveň sa ale podarilo vybrať dosť peňazí od spotrebiteľov, takže účelový fond, ktorý slúži k vyplácaniu podpory prevádzkovateľom solárnych, veterných a ďalších ekologických elektrární, vykazuje prebytok 1,5 miliardy eur.

Vlani v septembri mal fond schodok 2,3 miliardy eur. Zlepšenie hospodárenia podľa analytikov do istej miery súvisí s tohtoročným oživením nemeckej ekonomiky, ktoré prispelo k väčšej spotrebe elektriny a tým aj k väčším odvodom „zelenej prirážky“. Veľký význam ale malo medziročné zvýšenie príspevku na OZE takmer o pätinu.

Zvyšovanie prirážky bolo v uplynulých rokoch hlavným dôvodom zdražovania elektriny pre koncových spotrebiteľov, aj keď cena elektriny na burze klesala. Tento rok činí príspevok na OZE 18 % celkovej ceny elektriny a priemerná štvorčlenná domácnosť pri ročnej spotrebe 4000 kWh zaplatí na podporu „zelenej elektriny“ 250 eur za rok.

Príspevok dorovnáva rozdiel medzi trhovou cenou a jej pevne stanovenými výkupnými cenami, ktoré majú nemeckí producenti elektriny z OZE garantované na 20 rokov vopred. Nemecko podporuje OZE v rámci plánu na transformáciu energetiky, podľa ktorého by mali ekologicky šetrné elektrárne nahradiť výkon jadrových a neskôr čiastočne aj uhoľných zdrojov.

Minulý rok obnoviteľné zdroje vyrobili asi štvrtinu všetkej nemeckej elektriny a spotrebitelia celkom na príspevku na ich podporu zaplatili 21,8 miliardy eur. Podľa vládnych plánov by OZE mali v roku 2025 pokryť 40 až 45 % nemeckej spotreby elektriny, v roku 2035 by podiel mal narásť na 55 až 60 %.

Energia.sk, ČTK

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.