Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Iskra
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: istockphoto.com (licencia pre energy online
26. novembra 2010 Plyn a ropa od Energia.skSITA

V Nemecku sa predáva domáca tepelná elektráreň

Volkswagen sa chce presadiť aj v oblasti energetiky. Automobilka začala v Nemecku s výrobou tepelných mini elektrární. Do konca roka ich má fungovať približne 30. Prevádzkovať ich bude spoločnosť Lichtblick, ktorá je najväčším dodávateľom „ekologického prúdu” v Nemecku.

Agregáty sú založené na dvojlitrovom motore na plynový pohon. Zariadenia sú určené najmä pre veľké rodinné domy, spoločenstvá bytov alebo komunálne zariadenia ako školy, či škôlky so spotrebou tepla minimálne 40.000 kilowatthodín ročne.

Dodávateľ láka na úspory energií

Lichtblick zákazníkom sľubuje energetickú úsporu až o 40 %. Inštalácia každej jednotky stojí zhruba 5 až 8 tisíc eur. Tá zostane aj naďalej majetkom firmy, ktorá sa postará o jej prevádzku, údržbu a dodávky zemného plynu. Zmluva sa uzatvára na desať rokov, pričom možnosť vypovedať ju vzniká spotrebiteľovi po dvoch rokoch.

Za teplo uhradí zákazník cenu, ktorá sa počíta podľa ceny plynu na trhu. K tomu sa bude odvádzať mesačný paušál za prevádzkové náklady. Za každú kilowatthodinu vyprodukovanej elektriny získa zákazník 2,5 centov, ktoré sa odpočítajú z ceny tepla.

„Chceme tak postupne zmeniť energetické prostredie v Nemecku,“ vyhlásil Christian Friege, predseda predstavenstva spoločnosti Lichtblick. V priebehu 6 rokov si firma stanovila za cieľ predať 100 tisíc takýchto elektrární. Ich spoločný výkon by sa ma vyrovnať výkonu dvoch jadrových elektrární a pri prepojení by vytvorili najväčšiu virtuálnu plynovú elektráreň v krajine.

Manažment firmy Volkswagen vidí vo výrobe mini tepelných elektrární príležitosť ako expandovať v inom odbore. Ročne plánuje postaviť 10.000 takýchto zariadení, čo by malo zaistiť 160 pracovných miest v meste Salzgitter, neďaleko Wolfsburgu.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.