Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Veterny park - more - istock
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Veterný park na mori (Foto: Istockphoto.com / licencia pre energy online
26. októbra 2010 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skTASR

V Nemecku sa budú stavať morské veterné parky

V Severnom a Baltskom mori pri nemeckom pobreží sa v nasledujúcich rokoch postaví séria morských veterných parkov, predpovedá Siemens. „V Nemecku sa tento sektor dostáva do tempa práve teraz,“ vyhlásil René Umlauf, šéf divízie OZE. Nemecko by sa podľa jeho odhadu malo onedlho stať druhou krajinou v Európe, pokiaľ ide o inštalovaný výkon vo veterných parkoch na mori.

Na druhej strane, Veľká Británia a Dánsko budujú v mori energetické zariadenia už roky. V nemeckých vodách majú v testovacom parku Alpha Ventus inštalovaný výkon 60 megawattov (MW). Prvý veľký park bude mať 80 turbín a jeho sprevádzkovanie sa plánuje na rok 2014. Park bude stáť asi 500 mil. eur.

Do 15 rokov 70 tis. MW na mori?

V Európe sa podľa Umlaufa v nasledujúcich 10 až 15 rokoch vybudujú v mori energetické zariadenia s výkonom 70 tis. MW, z nich 10 tis. MW bude v nemeckých vodách. Ich budovanie v krajine doteraz brzdili technické problémy a nedostatok financií.

Náklady na sprevádzkovanie jednej veternej turbíny na mori sú oveľa vyššie než ako na pevnine. Kým na nej stojí inštalácia jedného MW výkonu asi milión eur, v mori je jednotka výkonu rádovo o 30 – 50 % drahšia. Predpokladá sa však, že v nasledujúcich 3 – 4 rokoch cena veterných technológií klesne o 20 %, predovšetkým v dôsledku zavádzania sériovej výroby, informoval nemecký denník Die Welt.

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.