Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
15. októbra 2016 Plyn a ropa od Energia.skTASR

V Nemecku menia princíp financovania výroby zelenej elektriny

Spolkové združenie nemeckého priemyslu (BDI) varuje, že sa náklady na získavanie energie stanú v krajine problémom pre hospodárstvo. Prezident BDI Ulrich Grillo označil ďalšie zvýšenie prirážky za výstražný signál. Poukázal na to, že poplatky, z ktorých sa financuje budovanie ekologických energetických kapacít, rastú štyrikrát rýchlejšie ako nemecká ekonomika.

Obchodné združenia Nemecka (HDE) žiada zníženie nákladov na prechod krajiny na budovanie ekologických kapacít predovšetkým veterných parkov a slnečných elektrární.

Bavorsko a Severné Porýnie a Vestfálsko navrhujú, aby sa rastúce náklady na prestavbu energetiky dostali pod kontrolu vytvorením špeciálneho fondu. Ministri hospodárstva oboch spolkových krajín chcú dosiahnuť, aby sa prirážka nezvyšovala nad 6,5 centu za kWh.

Spotrebiteľov bude stáť prestavba zdrojov nemeckej energetiky za obdobie od roku 2000 do roku 2028 najmenej 520 miliárd eur. A tým sa ich záťaž neskončí.

Od budúceho roku dôjde k zmene podpory prevádzkovateľov kapacít obnoviteľných energetických zdrojov. Na rozdiel od súčasnej praxe, podľa ktorej dostávajú dlhodobo pevne stanovenú subvenciu, v budúcnosti sa na ňu nebudú môcť spoliehať. Začnú sa totiž vypisovať nové tendre na ich budovanie. Subvenciu získa ten, kto bude požadovať za výrobu jednej kWh najnižšiu dotáciu.

12 jns ed

Copyright © TASR 2016

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.