Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
namibia-TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Skupina khoisánskych lovcov-zberačov z kmeňa Ju/´hoansi
24. júla 2012 Ostatné od Energia.skSITA

V Namíbii objavili vodný zdroj, ktorý môže vydržať stáročia

„Pre celú oblasť severnej Namíbie, kde žije 40 % celkovej populácie tejto africkej krajiny, by voda pri súčasnom tempe spotreby vystačila na 400 rokov,“ povedal agentúre DPA Martin Quinger, vedúci prác z nemeckého geologického inštitútu. Projekt nazvaný Ohangwena II je výsledkom spolupráce medzi Namíbiou a Nemeckom.

Vedci tvrdia, že voda je stará 10.000 rokov a je čistejšia ako mnohé moderné zdroje. Objavili sa však obavy, že vodu by mohli znečistiť nelegálne vrty. Pod povrchom sa totiž nachádza vrstva soli, ktorá by mohla pri zlom technickom postupe vodu kontaminovať.

800.000 ľudí v severnej Namíbii je v súčasnosti závislých od nespoľahlivých dodávkok vody zo 40 rokov starého potrubia vedúceho z Angoly. Nový zdroj by mohol pomôcť nielen so zaistením pitnej vody, ale mohol by zmeniť aj hospodárske využitie krajiny. Miestni obyvatelia tiež dúfajú, že by jeho objav mohol zastaviť plány na výstavbu priehrady na vodopádoch Epupa, ktoré sú dôležitým rituálnym miestom pre etnikum Himba.

Vodopády Epupa. (Foto: Flickr.com/UltraView Admin, Licencia Creative Commons)

Už v apríli vedci z londýnskej univerzity a z britského geologického ústavu oznámili, že podľa ich odhadov má Afrika obrovské zásobárne vody. Najväčšie rezervoáre sa podľa nich nachádzajú pod Líbyou, Alžírskom, Egyptom a Sudánom. Získať vodu z niektorých z nich môže byť ale kvôli hĺbke vrtov veľmi drahé.

Namíbia je najsuchšou subsaharskou krajinou, ktorú z veľkej časti tvorí púšť a polopúšť. Voda je tu cennou surovinou, od ktorej závisí život stoviek tisíc obyvateľov. Nedostatok čistej pitnej vody je zároveň príčinou mnohých banálnych ochorení, ako je napríklad hnačka, ktorá v afrických podmienkach často končí smrťou.

Zdroj: ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.