Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
4. novembra 2015 Jadrová energia od Energia.skSITA

V Mochovciach spustili dozorňu na 3. bloku

Bloková dozorňa 3. bloku elektrárne Mochovce

V Mochovciach včera spustili novú dozorňu 3. bloku atómovej elektrárne. Ten je aktuálne podľa slov zástupcov Slovenských elektrární (SE) dokončený na 90 %. Projekt ako taký je dokončený na 84 %.

„Dnes sme oživili mozog nového, tretieho bloku elektrárne Mochovce, ktorý bude diaľkovo riadiť všetky systémy bloku,“ uviedol Nicola Cotugno, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva SE. „Týmto potvrdzujeme aj náš záväzok dostavať  tretí a štvrtý blok AE Mochovce podľa plánu,“ dodal.

Mozog zapnutý

Spusteniu velína predchádzalo oživenie celého reťazca elektrického napájania k prevádzkovému riadiacemu systému z vonkajšieho 110 kV vedenia a strednonapäťového a nízkonapäťového rozvodu k 24 V elektrickému napájaniu.

Po zapnutí dozorne tak blok vstupuje do fázy testovania s technológiami. Bloková dozorňa je kompletne digitalizovaná, čo znamená, že operátori dostávajú informácie cez sieť výkonných počítačov, prostredníctvom ktorých sa vykonáva riadenie a ochrana elektrárne. Systém dokáže spracovať až 37 000 signálov, ktoré prichádzajú z viac ako 4 000 prístrojov rozmiestnených v elektrárni a pripojených k riadiacemu systému pomocou asi 3 600 km káblov.

Šéf Slovenských elektrární predstavil program ďalších prác na 3. bloku EMO. V prvom kvartáli 2016 má byť pripravený hlavný systémy pary. V ďalších dvoch kvartáloch budú nasledovať studené a horúce hydro testy. V poslednom štvrťroku 2016 sa má zaviesť palivo do reaktora.

Prezentácia N. Cotugnu v EMO 3.11.2015

Prvý megawatt koncom tohto roka

„Čo je podľa mňa najdôležitejšie je fakt, že zavedenie paliva znamená, že stavba jadrovej elektrárne je ukončená a je pripravená na prevádzku,“ uviedol Cotugno pre náš portál. „Testovacia fáza začne po zavedení paliva a umožní nám dodať do siete prvý megawatt elektriny na konci tohto roka alebo v prvé týždne roka 2017.“

„Termín spustenia komerčnej prevádzky bude závisieť od fyzických testov jadrového paliva a prevádzkových testov, ktoré sa uskutočnia na reaktore a celom systéme,“ reagoval Nicola Cotugno na našu otázku o dátume spustenia komerčnej prevádzky 3. bloku Mochoviec. Poznamenal, že samotnú frázu o komerčnej prevádzke je možné chápať rôzne – či už ako maximálny výkon reaktora alebo normálny režim elektrárne.

„Samozrejme, predchádzať jej budú testy – krok za krokom a taktiež povolenia od ÚJD na zvyšovanie výkonu. Najvýznamnejším momentom je prvý megawatt v sieti, ktorý považujeme za ukončenie našej práce. Potom bude stále nasledovať rok najvyššieho stupňa pozornosti počas zvyšovania výkonu,“ dodal Cotugno.

Inštalovaný výkon každého z nových blokov elektrární bude 471 MW, čím pokryjú asi 13 % spotreby elektriny na Slovensku.

Práce v bazéne pre vyhorené palivo

Fyzické vs. energetické spúšťanie

Generálny riaditeľ sekcie hodnotenia bezpečnosti a kontrolných činností na ÚJD Peter Uhrík pre náš portál vysvetlil, že priebeh procesu spúšťania atómovej elektrárne je rozdelený na fyzikálne spúšťanie (FS) a energetické spúšťanie (ES).

„Počas fyzikálneho spúšťania sa prvýkrát spustí reaktor na minimálny kontrolovaný výkon, ktorého úroveň je asi jedna desaťtisícina percenta nominálneho výkonu. Na tomto laboratórne nízkom výkone sa otestujú  fyzikálne vlastnosti reaktora, jeho výkon sa postupne zvyšuje. Na fyzické spúšťanie nadväzuje energetické spúšťanie, ktorého cieľom je overenie projektových charakteristík a projektovej spolupráce všetkých systémov za ustálenej prevádzky a v prechodových procesoch.  V rámci energetického spúšťania sú aj turbogenerátory prvýkrát pripojené k elektrickej sieti,“ uviedol Uhrík s tým, že ukončenie každej etapy musí byť riadne vyhodnotené a na prechod do nasledujúcej etapy FS alebo ES je vždy potrebný súhlas Úradu jadrového dozoru.

„Spúšťanie trvá niekoľko mesiacov. Konkrétna dĺžka je závislá od toho, ako úspešne jednotlivé etapy prebiehajú. Pre ilustráciu, v  EMO1 trval tento proces 5 mesiacov, v EMO2 štyri mesiace,“ poznamenal. „Po ukončení spúšťania nasleduje skúšobná prevádzka s pripojenými  turbogenerátormi, počas ktorej už bloky vyrábajú elektrickú energiu na komerčné účely,“ uzavrel Peter Uhrík.

Strojovňa nových blokov EMO

Optimalizácia projektu

Generálny riaditeľ SE na brífingu priznal, že problémy v budúcnosti nemožno vylúčiť. „Je tu veľa nových problémov, ktorým čelíme každý deň a musíme prichádzať s novými riešeniami na ich odstránenie,“ poznamenal. „Môže dôjsť k istému omeškaniu, pretože nedokážeme s istotou povedať, že v budúcnosti nevyskočí žiadny problém. Ale teraz môžeme potvrdiť, že v októbri, novembri budúceho roka bude palivo v reaktore.“

Vlani v novembri akcionári spoločnosti – Enel a ministerstvo hospodárstva – odsúhlasili celkové náklady na dokončenie oboch nových blokov v Mochoveckej elektrárne vo výške 4,63 miliardy eur. „Pracujeme na tom, aby sme optimalizovali projekt a udržali náklady tak nízko, ako sa len dá. Môžem potvrdiť, že stále sa pohybujeme v rámci rozpočtu, ktorý bol vlani schválený akcionármi,“ uviedol Cotugno.

Reaktorová hala 3. bloku EMO

Medzi dokončením tretieho a štvrtého bloku by mal byť zhruba 12-mesačný interval. Cotugno potvrdil, že Enel zostane akcionárom Slovenských elektrární do ukončenia výstavby oboch jadrových blokov. Ohľadom prebiehajúceho predaja 66 % akcií zopakoval, že zatiaľ nebol uzavretý žiadny obchod a exkluzívne rokovania sú však v pokročilej fáze. „V tomto momente je predčasné prijímať akékoľvek závery,“ dodal.

© Text a fotografie: energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.