Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Chladiace veže 3. a 4. bloku Jadrovej elektrárne Mochovce počas návštevy poslancov Výboru NR SR pre hospodárske záležitosti na stavbe 3. a 4. bloku jadrovej elektrárne Mochovce. Mochovce,
Foto: archívne, SITA/Martin Havran
23. augusta 2022 Jadrová energia od Energia.skSITA

V Mochovciach sa podľa Kremského rieši už len byrokracia, čaká sa na ÚJD

Ako ďalej uviedol na sociálnej sieti predseda parlamentného hospodárskeho výboru Peter Kremský, je už načase, aby tretí mochovský blok začal vyrábať elektrinu.

Všade okolo prudko stúpajú ceny elektriny, včera sa v Nemecku opäť dostali na rekordné čísla. Firmy znižujú alebo úplne zastavujú výrobu, prepúšťajú ľudí, pretože sa im pri takej drahej elektrine neoplatí vyrábať. A my si tu na Slovensku roky a mesiace sušíme obrovský zdroj elektriny, ktorý by mohol trhu ohromne pomôcť,“ napísal Kremský.

Čaká sa na ÚJD

Šéf parlamentného výboru potvrdil, že tretí blok v Mochovciach, ktorý čaká na právoplatné druhostupňové rozhodnutie od Úradu jadrového dozoru SR, je dostavaný.

To je dobrá správa. Horšia je, že stále nevyrába. Kedy bude konečne spustený? Už dlhé mesiace počúvame o tom, že tretí blok elektrárne v Mochovciach „už čoskoro“ bude vyrábať elektrinu. Na jar, v lete, na jeseň… O týždeň máme september a stále nič. Rieši sa teda byrokracia. Či certifikáty platia, či sú to tie správne, či sú všetky pečiatky ako majú byť,“ dodal Kremský.

Sebestačnosť aj vývoz

Po spustení tretieho mochovského bloku bude Slovensko sebestačné vo výrobe elektriny, dokonca ju bude aj vyvážať. Podľa Kremského to pomôže cenám elektriny nielen pre firmy, ale aj pre domácnosti, nemocnice, školy, či mestá a obce.

Rozumiem, že bezpečnosť nadovšetko, tu sa však už nerieši bezpečnosť, ale byrokracia. Je čas pohnúť Mochovce dopredu! Vyzývam ministra hospodárstva, ktorý štát v Slovenských elektrárňach zastupuje a menuje dokonca človeka, ktorý robí dohľad priamo na stavbe, aby vyriešili všetky problémy a tretí blok čo najskôr spustili! Nech neuteká z boja a dotiahne aspoň túto jednu životne dôležitú úlohu v energetike!“ zdôraznil Kremský.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.