Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
energoland - slovenske elektrárne
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Snímka z otvorenia infocentra Energoland. Foto: Slovenské elektrárne
15. októbra 2014 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

V Mochovciach otvorili Energoland

Energoland, ktorý sa nachádza pred bránami Atómovej elektrárne Mochovce, chce o rôznych druhoch energie vzdelávať hravo a zábavne. „Našim cieľom bolo atraktívnou formou a zároveň otvorene a komplexne priblížiť problematiku vzniku, výroby a využívania energie. Nezaujatým spôsobom poukazujeme na pozitíva a negatíva všetkých zdrojov energie tak, aby si každý návštevník mohol vytvoriť svoj vlastný názor na ideálny energetický mix udržateľný pre budúce generácie,“ uviedol Michele Bologna, riaditeľ externých vzťahov spoločnosti.

Ťahákom 33 interaktívnych sekcií

Na začiatku prehliadky čaká na návštevníkov veľkorozmerné termo zrkadlo. Pre menších sú pripravené preteky na interaktívnej LED podlahe. Po ich absolvovaní si môžu oddýchnuť pri vzhliadnutí 3D filmu Odysea energie. Aké druhy energií ľudstvo využívalo v minulosti, a ako jeho obavy o prežitie prispeli k nárastu populácie na Zemi, ukáže návštevníkom sekcia Stroj času. V ďalšej časti expozície si môžu vyskúšať, ako náročné je vlastnými silami nabiť svoj mobilný telefón.

Tvorcovia projektu vyvinuli niekoľko interaktívnych hier, ktoré sú tematicky zamerané na energetiku. Lákadlom je jazda na motorke spojená s vedomostným kvízom.  

Srdcom Energolandu je expozícia venovaná jadrovej energetike. Návštevník sa ocitne v špeciálnej „nafukovačke“, ktorá predstavuje kontajnment, teda ochranný plášť jadrovej elektrárne. V týchto priestoroch si môžu vyskúšať, aké je to riadiť atómovú elektráreň. Špeciálna pozornosť sa venuje fenoménu globálneho otepľovania a uhlíkovej stope, ktorú človek zanecháva na našej planéte.

Snímka zo slávnostného otvorenia Energolandu. Foto: Slovenské elektráre

Nad výstavbou infocentra začali Slovenské elektrárne uvažovať už v roku 2009. Investičné náklady na stavebnú časť dosiahli takmer 3 milióny eur, vnútorné vybavenie objektu si vyžiadalo investíciu v hodnote 1,3 milióna eur. Zhruba 60 až 70 % tejto sumy smerovalo do technologického vybavenia.

Energoland by mohlo ročne navštíviť 60-tisíc ľudí. Naväčší výrobca elektriny na Slovensku verí, že centrum sa stane pomocou rukou pre učiteľov. Tréningová časť bude k dispozícii aj pre absolventov, prípadne stážistov vysokých škôl. V priestoroch infocentra by sa v budúcnosti mohli konať aj prezentácie moderného umenia či koncerty.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.