Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
18. novembra 2011 Plyn a ropa od Energia.skTASR

V Ľubietovej je kúrenie na biomasu v skúšobnej prevádzke

Podľa jeho slov je predpoklad, že vykurovanie zlacnie. Drevnú štiepku, ktorú na kúrenie využívajú, chcú totiž získavať prednostne z obecnej píly a obecných lesov. Ľubietová podľa Zajaca ušetrí tiež na kuričovi, ktorého bude využívať minimálne, keďže systém vykurovania je automatizovaný.

V obecných budovách sa už po novom kúri, kolaudácia bola nedávno (11. novembra) a vykurovanie je teraz v skúšobnej prevádzke. Predpoklad ukončenia projektu je do konca tohto roka.

Ľubietovej bolo v rámci projektu pridelených približne 1.700.000 eur. V obci sa postavil nový sklad na štiepku a zrekonštruovala kotolňa v budove pošty. Na ňu sa napojilo a vykuruje sa 8 obecných budov. V štyroch pritom urobili nové kúrenie, keďže doteraz sa tu kúrilo elektrinou. Novým systémom tak získavajú teplo v budove pošty, na obecnom úrade, v obchode, zdravotnom stredisku, kine, klube mládeže i priestoroch bowlingu, ako aj v obecnej budove, v ktorej bude sídliť Občianske združenie Libeta.

Projekt bol akceptovateľný, len keď sa doň zapojilo viac obcí, preto vzniklo Združenie obcí Bioenergia Bystricko, ktoré projekt aj podávalo, priblížil Peter Lakomčík, štatutár združenia obcí a manažér výroby a dodávky tepla pre obce zapojené v projekte. Takto to podľa neho musí ostať päť rokov, aby projekt nebol spochybnený.

Lakomčík pokračoval, že cieľom projektu je zmeniť palivovú základňu v obecných kotolniach za účelom zníženia emisií a zníženia prevádzkových nákladov. „Obce, ktoré sú v tomto projekte zapojené, sú obcami, kde nie je a ani nebude rozvod plynu. Palivo si budú pripravovať z odpadového dreva z ťažby a výroby z obecných lesov a pasienkov, čo má zaručiť trvalú udržateľnosť.“ V projekte sú zapojené obce Čierny Balog, Hiadeľ, Kordíky, Králiky, Ľubietová, Poniky, Riečka a Tajov.

Projekt bol pripravovaný od roku 2005, keď bola urobená projektová dokumentácia stavieb skladov a rekonštrukcií 15 kotolní pre stavebné povolenie. V prvej výzve Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR neuspel. V roku 2009 bol podaný do opakovanej výzvy cez Operačný program Životné prostredie, kedy bol prijatý a schválený. Zmluva s MŽP bola podpísaná v roku 2010 a v roku 2011 začala jeho realizácia.

Projekt je financovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja – ERDF (75 %), zo štátneho rozpočtu (20 %) a spolufinancovaný obcami (5 %). Celkové náklady na projekt predstavujú asi 7 miliónov eur. Projekt zahŕňa aj nákup strojov a zariadení na výrobu drevnej energetickej štiepky a kusového dreva.

Copyright © TASR 2011

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.