Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
TEKO - ilustračná foto SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná foto z dňa otvorených dverí v TEKO - Teplárni Košice. Foto: SITA/Ivan Fleischer.
5. septembra 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

V Košiciach zrejme od októbra zdražie teplo o 5 %

Spoločnosť Tepláreň Košice (TEKO), a.s. podala žiadosť o zvýšenie variabilnej zložky ceny tepla o 5,3 %. Podľa predsedu predstavenstva košickej teplárne Miroslava Nosála schválenie zvýšenia variabilnej zložky by sa prejavilo na zvýšení výdajov domácností za teplo o osem eur. Nosál uviedol, že o zvýšenie variabilnej zložky požiadali pre zvýšenie cien uhlia o 40 percent a cien plynu o desať percent, ako aj na základe podrobnej analýzy svojich nákladov. Novú cenu tepla môže tepláreň určovať zákazníkom až po kladnom rozhodnutí Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), čiže najskôr od prvého októbra.

Vzhľadom na to, že tepláreň dodáva približne 72 percent tepla košickej mestskej spoločnosti Tepelné hospodárstvo (TEHO), konečné zvýšenie cien tepla pre domácnosti bude závisieť od rozhodnutia mestskej spoločnosti, či aj ona požiada o zvýšenie ceny tepla regulačný úrad. Košická tepláreň dosiahla podľa svojho šéfa za šesť mesiacov tohto roka výrazné úspory nákladových položiek najmä v oblasti služieb, mzdové náklady a spotrebné materiály oproti plánu znížili o 5,9 percenta, čo v konečnom dôsledku znamená dosiahnutie lepšieho hospodárskeho výsledku o 34 percent, ako predpokladal plán za prvý polrok. Dodal však, že zákon im neumožňuje z týchto úspor kryť nárast cien energetického uhlia a plynu.

Bývalý šéf TEKO: Zdražovanie je neodôvodnené

Navýšenie cien tepla, ktoré dnes avizovala spoločnosť Tepláreň Košice (TEKO) považuje viceprimátor mesta a bývalý generálny riaditeľ TEKO Ladislav Lazár za neodôvodnené.“Vedenie TEKO sa nevenuje riadeniu spoločnosti, ale tomu, ako ju zlikvidovať,“ povedal Lazár. Podľa neho cieľom navýšenia ceny za teplo je vytvorenie priestoru pre budúceho privatizéra, aby nemusel on toto navýšenie uskutočniť. „Cena uhlia išla hore, ale zďaleka nie v takom rozsahu, ako to deklaruje terajšie vedenie TEKO,“ dodal Lazár.

Zdôraznil, že mesto Košice, ako majiteľ distribučnej spoločnosti Tepelné hospodárstvo (TEHO)požiada Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), aby neakceptovalo navrhované zvýšenie ceny variabilnej zložky tepla o 5,3 percenta. „Budeme od TEKO požadovať, aby nám doložili, na základe čoho došli k takýmto cenám. Od októbra budú ľudia reálne platiť o 14 percent viac a to je veľké zaťaženie obyvateľov mesta,“ doplnil viceprimátor.

Tepláreň Košice patrí k najväčším výrobcom a distributérom tepla vo forme horúcej vody a pary v sústave centralizovaného zásobovania teplom na Slovensku. Pôsobí na trhu s tepelnou energiou v meste Košice. Teplom na vykurovanie a prípravu teplej úžitkovej vody spoločnosť zásobuje 85 % domácností mesta Košice, podnikateľské subjekty a ďalšie inštitúcie. Z celkového odberu tvoria 65 % domácnosti, 30 % verejný sektor a 5 % priemysel. Zamestnáva 520 zamestnancov. Stopercentným akcionárom Teplárne Košice je štát prostredníctvom Fondu národného majetku SR, ktorý v súčasnosti pripravuje jej privatizáciu.

Zdroj: SITA, TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.