Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
energofutura - tlacovka
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Konferencia ENERGOFUTURA 2010
5. októbra 2010 Ostatné od Energia.skSITA

V Košiciach začala ENERGOFUTURA 2010

Dnes začala v Košiciach medzinárodná odborná konferencia Energofutura 2010 – Odborne a zodpovedne realizovaná energetika, ktorej mediálnym partnerom je i portál „energia“. Diskutovať o aktuálnych výzvach a budúcich očakávaniach sa bude do stredy.

„Slovensko a EÚ stoja na rozcestí – ako ďalej s energetikou, do čoho investovať,“ vyhlásil na rannej tlačovej konferencii Jozef Kovačovič, riaditeľ konferencie a predseda Teplárenského združenia na Slovensku. „Slovensko je malý člen EÚ, nemôže bez EÚ rozvíjať svoju energetiku,“ doplnil.

Jozef Kovačovič: Kombinovaná výroba elektriny a tepla sa prehliada

Kovačovič poukázal na potrebu vypočuť si všetky názory a takto sa informovane správne rozhodovať. Ako príklad uviedol nízku mieru informovanosti o výhodách KVET (kombinovanej výroby elektriny a tepla v kogeneračných jednotkách).

KVET má obrovský potenciál, ale žiaľ nevníma sa tak a nepodporuje sa. Preto sa nedarí využívať jej potenciál. Ak by sa KVET podporovala obdobne, ako fotovoltaika, úspory na emisiách by boli obrovské a dôsledok pre koncovú cenu žiadny, zdôraznil Kovačovič s odvolaním sa na vlastné výpočty. Doplnil, že i preto sa pre KVET určil v rámci konferencie samostatný panel.

Seppo Aho: OZE dokážu konkurovať fosílnym palivám

Štokholm v minulom roku získal ocenenie najzelenšieho mesta. Dosiahlo sa to i vďaka spolupráci miestnych teplární a samosprávy, pričom municipálny systém vykurovania využíva biomasu a odpad, uviedol na rannej tlačovej konferencii Seppo Aho (Fortum Heat and Power).

„Aj keď sú ciele vysoké, dá sa to“, ak existuje spolupráca, zdôraznil s poukázaním na to, ako sa komunálny odpad dokáže využívať na energetické účely. Na otázku, akú cenu platia jednotlivé strany za využívanie OZE, reagoval, že je to „ťažká otázka“. Uviedol však, že na jednej strane treba vnímať náklady, na druhej strane ušetrené dôsledky spaľovania fosílnych palív. Ak sa spočíta cena za emisie, obnoviteľné zdroje sú konkurencieschopné fosílnym palivám.

„Uznávam, že situácia sa mení podľa miesta – uznávam, že my máme veľa lesov,“ uzavrel.

Hugo Kysilka: „Obrovské negatívne dôsledky“ fotovoltaiky na ČR

Fotovoltaika má „obrovské negatívne dôsledky na celú ekonomiku Českej republiky“, vyhlásil Hugo Kysilka, energetik a obchodník so zemným plynom v Českej republike.

„Keď sa s fotovoltaikou prišlo, výkupné ceny sa nastavili rozumne“. Potom došlo k výraznému zlacneniu jednotlivých komponentov a fotovoltaika sa stala veľmi rýchlo návratná. Došlo k „politickej chybe, chybám vlád, ktoré nedokázali zachytiť moment a ponechávali vysoké výkupné ceny“, vysvetlil.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.