Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
teplaren kosice_2-TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Tepláreň Košice (TEKO). Foto: TASR/Milan Kapusta
27. júna 2012 Plyn a ropa od Energia.skSITA

V Košiciach vybudujú nové tepelné rozvody

V mestskej časti Košice – sídlisko Nad jazerom sa začala najväčšia energetická investícia na území mesta za posledných 20 rokov. V projekte Zmena teplonosného média na sídlisku Nad jazerom Košice, ktorý realizuje Tepelné hospodárstvo Košice, s.r.o. (TEHO) a spoločnosť Tepláreň Košice, a.s. (TEKO), pôjde o vybudovanie približne 160 domových kompaktných odovzdávacích staníc tepla. Tým energetické podniky nahradia staré sídliskové výmenníky a vybudujú 14,5 km nových horúcovodných rozvodov.

Projekt je financovaný z externých zdrojov formou bankového úveru, celkové predpokladané náklady sú približne 17 mil. eur, z toho TEKO preinvestuje 5,5 mil. eur a TEHO 11,5 mil. eur. Práce budú rozdelené do troch časových etáp s predpokladaným termínom ukončenia do konca roka 2014.

Hlavným dôvodom je nevyhnutná rekonštrukcia primárnych rozvodov, odovzdávacích staníc tepla a sekundárnych rozvodov v danej lokalite. S doterajším nevyhovujúcim technickým stavom tepelných zariadení súviseli aj veľké tepelné straty. Zmena systému vykurovania z parného na efektívnejší horúcovodný znamená pre občanov sídliska Nad jazerom jednoznačne prínos. Efekt radikálneho zníženia tepelných strát bude mať okrem ekonomického aj svoj ekologický význam.

„Zvýšenie účinnosti dodávky tepla má za následok úspory paliva a s tým súvisiace zníženie množstva vypúšťaných emisií. Investícia zlepší aj celkovú reguláciu odberu tepla a zvýši komfort pre konečných odberateľov v oblasti dodávky tepla a teplej úžitkovej vody,“ povedal riaditeľ spoločnosti TEHO Juraj Slafkovský.

Slafkovský uviedol, že pre obyvateľov košickej mestskej časti Nad jazerom to síce bude znamenať zhoršenie komfortu ich pohybu a dopravy na sídlisku počas prác, iná možnosť ale pri takomto zásahu nie je. Práce na projekte budú rozvrhnuté tak, aby ho ukončili v plánovanom termíne a čo najskôr uviedli všetky dotknuté plochy do pôvodného stavu.

Zdroj: SITA

Ilustračná snímka: TASR

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.