Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
cng
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/rockershirt (licencia Creative Commons)
11. apríla 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

V Komárne otvorili plniacu stanicu CNG

Po ukončení testovacej prevádzky Slovenský plynárenský priemysel (SPP) v piatok 8. marca slávnostne otvoril novú plniacu stanicu v Komárne pre automobily jazdiace na stlačený zemný plyn CNG. Plniaca stanica CNG v Komárne je prvou CNG stanicou na Slovensku, ktorá je umiestnená na „klasickej“ čerpacej stanici pohonných látok. Konkrétne ide o pumpu spoločnosti Slovnaft.

„Veríme, že pilotný projekt umiestnenia plniacej stanice CNG na čerpacej stanici klasických pohonných látok v Komárne bude úspešný a naša spolupráca so spoločnosťou Slovnaft bude pokračovať, uviedol Ľubomír Blaško, vedúci útvaru predaja CNG v SPP. Doplnil, že v budúcnosti by sa CNG plniace stanice mohli objavovať i na ďalších benzínových pumpách.

Začiatkom tohto roka SPP dokončil a sprevádzkoval plniacu stanicu CNG i v Novom Meste nad Váhom.

Plniaca stanica CNG v Komárne má kapacitu plnenia CNG 160 m3/h a plniaca stanica CNG v Novom Meste nad Váhom má kapacitu 350 m3/h. Tankovanie auta CNG tak zaberie približne rovnaký čas ako tankovanie benzínu či nafty.

„CNG je ekonomicky výhodné, bezpečné a ekologické palivo. Pri spaľovaní CNG do ovzdušia uniká nižšie množstvo emisií CO2 než pri klasických motorových palivách. Autá jazdiace na CNG môžu parkovať aj v podzemných garážach. Ďalšou výhodou je, že autá netreba prerábať, keďže sa sériovo vyrábajú s duálnym spaľovaním zemného plynu a benzínu. Navyše cena vozidla s pohonom na CNG je už dnes prijateľná a len mierne vyššia alebo rovnaká v porovnaní s jeho naftovou verziou,“ uvádza SPP.

Intenzívnejšie využívanie CNG podporuje Európska únia, ktorá v roku 2001 prijala Bielu knihu o spoločnej politike v doprave. Jedným z cieľov je nahradiť do roku 2020 až 10 % spotreby tekutých fosílnych palív zemným plynom. Na Slovensku sa CNG využíva najmä vo verejnej autobusovej doprave.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.