Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Keňa
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Keňa. Foto: SITA/AP Photo/Karel Prinsloo
26. marca 2012 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

V Keni začnú s výstavbou najväčšej veternej elektrárne v Afrike

Po siedmich rokoch výskumu a rokovaní o financovaní je možné konečne projekt v hodnote 585 miliónov eur spustiť už v júni tohto roku. Podarilo sa totiž dokončiť záruky od finančných inštitúcií Ida a Miga, ktoré sú súčasťou skupiny Svetovej banky, povedal AFP Carlo Van Wageningen, šéf spoločnosti Lake Turkana Wind Power. „Všetky zmluvy sú uzatvorené a sme pripravení začať,“ dodal.

Prvým krokom bude vylepšenie, resp. vybudovanie 204 kilometrov ciest v severnej Keni, aby po nich mohli nákladné automobily dopraviť potrebný materiál k projektu v odľahlejšej oblasti. „Sme uprostred ničoho. Nie je tam vôbec žiadna infraštruktúra,“ dodal Van Wageningen. Podľa neho sa miesto, kde má veterná farma stáť, podobá „fotografiám mesačného povrchu“.

Taktiež v rámci projektu postavia 428 kilometrov dlhú trasu prenosových káblov, aby sa za dodatočné náklady (142 miliónov eur) napojila veterná elektráreň k národnej rozvodnej sieti. Prenosovú trasu postaví španielska firma Isolux Corsan a financie poskytne španielska a kenská vláda vo forme pôžičiek.

Veterná farma by mala začať produkovať prvých 50 MW v polovici roka 2014 a plnú kapacitu 300 MW by mala dosiahnuť v roku 2015.

Celková produkcia elektriny v roku 2008 bola v Keni na úrovni 6.460 MW. Polovica pochádzala z vodných elektrární, tretina z ropy a 16 % z geotermálnych zdrojov.

Doteraz má z afrických krajín najväčšiu produkciu veternej elektrickej energie Maroko, ktorému kapacitu 140 MW zaisťuje 165 turbín.

Zdroj: ČTK, energia

Ilustračná snímka: SITA/AP Photo

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.