Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
15. októbra 2016 Plyn a ropa od Energia.skTASR

V Kazachstane sprevádzkovali ropovod KPK na pobrežie Čierneho mora

Kazachstan disponuje vyťažiteľnými zásobami ropy okolo 10 miliárd barelov (barel = 159 litrov). Niektoré zahraničné pramene uvádzajú, že jej má byť až 13 miliárd barelov. Na vyťaženie čaká aj jeden biliónov kubických metrov zemného plynu. Obe komodity sa nachádzajú pod dnom Kaspického mora.

Ropovod KPK dokáže ročne prepraviť 35 miliónov ton strategickej suroviny. Začína sa v západnom Kazachstane a končí v Ruskom čiernomorskom prístave Novorossijsk. Tam sa bude ropa prečerpávať do námorných tankerov.

Konzorcium KPK tvoria koncerny Eni (Taliansko), Chevron (Spojené štáty) a Rosnefť (Rusko).

Komerčná ťažba ropy spod dna Kaspického mora sa začala v roku 2013. Jej hlavným odberateľom by sa mala stáť Čína.

Nálezisko Kašagan sa nachádza v severovýchodnej časti Kaspického mora, ktoré patrí Kazachstanu. Geológovia ho objavili v roku 2000 a bol to najväčší objav ropy od roku 1970. Jeho sprístupnenie bolo veľkou výzvou pre ropné koncerny. Náklady na jeho komerčné využívanie stáli investorov do 50 miliárd USD (45,45 miliardy eur). Túto sumu však nepotvrdil ani Kazachstan, ani investori.

(1 EUR = 1,1002 USD)

3 jns ed

Copyright © TASR 2016

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.