Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
7. júna 2012 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skTASR

V kauze malej vodnej elektrárne na Váhu sa začne nové územné konanie

„Tam bude možnosť odprezentovať všetky názory. Oslovili sme aj Obvodný úrad životného prostredia, upozornili sme ich na to, že jeden ich odbor nám stále nedal písomné stanovisko. Ide práve o odbor, ktorý má na starosti ochranu prírody a ktorý musí brať do úvahy organizácie, ako je Chránená krajinná oblasť Biele Karpaty,“ ozrejmil Forgáč s tým, že mesto Trenčín by nevydalo územné rozhodnutie bez toho, aby sa rozhodujúce úrady vyjadrili. Doplnil, že zatiaľ sa nevyjadrili všetky dotknuté orgány. Tie, ktoré sa vyjadrili, dali však k prehradeniu Váhu súhlasné stanovisko.

Voči plánom prehradiť Váh len niekoľko stoviek metrov pod existujúcou haťou ostro vystúpili trenčianski rybári. Plánovaná výstavba malej vodnej elektrárne na špecifickom úseku Váhu spôsobí podľa nich obrovské škody na ichtyofaune. Zabráni migrácii rýb a prakticky odstráni nevyhnutné okysličovanie vody na perejách pod stavidlami.

„Trváme na tom, aby sa Váh neprehradil. Ichtyologický prieskum, ktorý sa na mieste robil, im nahrával. Robil sa v marci, keď mala voda štyri stupne a život v nej bol minimálny. Ak by tam šli teraz, uvideli by, že tých rýb je tam niekoľkonásobne viac. Nedávno sa v úseku neresila podustva v niekoľko tisícových húfoch,“ zdôraznil predseda Mestskej organizácie Slovenského rybárskeho zväzu (MsO SRZ) v Trenčíne Ľubomír Klas s tým, že podmienky na život rýb by sa výstavbou elektrárne zničili a rybári budú jednoznačne tvrdo bojovať proti projektu.

Miestne konanie s ústnym zisťovaním priamo na mieste, kde chcú stavať malú vodnú elektráreň, sa uskutoční v pondelok 18. júna. Podľa Forgáča naň pozvali všetky zainteresované strany. Účastníkom konania zatiaľ nie je trenčianska rybárska organizácia, ktorá však podľa Klasa urobí všetko pre to, aby sa tak stalo.

Copyright © TASR 2012

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.