Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
7. júna 2010 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

V juhovýchodnej Európe sa opäť kúri drevom

Balkán prežíva renesanciu v kúrení drevom a čiernym uhlím. Štúdiu s takýmto záverom predstavil na Univerzite v Birminghame Stefan Bouzarovski. Za hlavnú príčinu Bouzarovski označil rastúce ceny elektriny a stagnujúce platy. V takejto situácii sa kúrenie drevom ukazuje ako oveľa lacnejšia alternatíva voči elektrine. Problémom celého regiónu sú aj vykurovacie systémy z čias komunistickej vlády, ktoré nie sú pre domácnosti vhodným riešením, informuje portál EurActiv.com.

Situácia sa zrejme nezmení ani v nadchádzajúcom období nakoľko sa očakáva ešte ďalšie zvyšovanie cien za elektrinu. Podľa vyjadrenia Bouzarovského pre Euractiv.com, vlády nie sú schopné reálne riešiť problém takzvanej energetickej chudoby, t.j. neschopnosť ľudí vykurovať svoje domácnosti. Zo správy ďalej vyplýva, že situácia je kritická nielen v krajinách západného Balkánu, ale aj v dvoch členských štátov EÚ, v Bulharsku a Rumunsku. Bouzarovski sa kriticky vyjadril aj k programom EÚ, ktoré podľa neho nevenujú dostatočnú pozornosť energetickej chudobe.

Vykurovanie drevom a uhlím prináša so sebou množstvo negatív. Spôsobuje nárast emisií oxidu uhličitého, odlesňovanie a zároveň sa podpisuje aj na zdraví ľudí.  Mnohé domácnosti totiž nemajú vhodné ventilačné systémy a škodlivé látky z horenia sa udržiavajú v miestnostiach a to vedie k rôznym respiračným ochoreniam, uzatvára EurActiv.com.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.