Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
AE Bohunice letecky - SE
Foto: JE Bohunice
30. novembra 2020 Jadrová energia od SITASITA

V JAVYS-e aj v Jaslovských Bohuniciach boli na kontrole zahraniční inšpektori, nedostatky nenašli

Ako informovala hovorkyňa JAVYS Miriam Žiaková, inšpektori z Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) a z Euroatomu sa zaujímali o jadrové materiály. „Žiadne nedostatky na Slovensku nenašli,“ dodala Žiaková.

Inšpektori fyzicky skontrolovali inventarizáciu jadrových materiálov. Zaujímali sa o verifikáciu projektových údajov v kontrolovaných zariadeniach. Skontrolovali taktiež postup vyraďovania jadrových elektrární A1 a V1 v Jaslovských Bohuniciach.

Počas štyroch inšpekčne náročných dní neboli zistené nedostatky v evidenčnej dokumentácii ani na mieste, ani v jednej z kontrolovaných oblastí. Evidencia jadrových materiálov podlieha prísnym medzinárodným predpisom a je dôsledne kontrolovaná vyššie uvedenými medzinárodnými inštitúciami. Výsledky inšpekcií opäť potvrdili, že všetky jadrové zariadenia, ktoré prevádzkujeme v lokalitách Jaslovské Bohunice a Mochovce, spĺňajú všetky predpísané požiadavky,“ konštatovala Žiaková.

Štátna Jadrová a vyraďovacia spoločnosť zabezpečuje v SR činnosti v oblasti záverečnej časti jadrovej energetiky. Medzi jej hlavné aktivity patrí vyraďovanie jadrových elektrární A1 a V1, nakladanie s rádioaktívnymi odpadmi, vyhoreným jadrovým palivom, inštitucionálnymi rádioaktívnymi odpadmi a zachytenými rádioaktívnymi materiálmi v rámci územia SR.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.