Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Jaslovske bohunice elektraren.jpg
Foto: ilustračné, www.seas.sk
14. novembra 2021 Jadrová energia od Energia.skSITA

V Jaslovských Bohuniciach by mohol pribudnúť solárny park, výroba vodíka či vývoj malých modulárnych reaktorov

Pozeráme sa, ako ďalej s lokalitou, ako ďalej s históriou v jadrovej energetike, ktorú máme. Už teraz pripravujeme projekty zamerané na obnoviteľné energie. V spolupráci s českou firmou ČEZ plánujeme napríklad vybudovať v Jaslovských Bohuniciach solárny park,“ povedal pre agentúru SITA na výstave EXPO 2020 v Dubaji predseda predstavenstva JAVYS Pavol Štuller.

V Bohuniciach by mohla nahradiť vyraďované jadrové bloky aj výroba vodíka. „Samozrejme, aby malo Slovensko do budúcna zachovaný potenciál diverzifikácie elektrickej energie, pozeráme sa na možnosti výskumu nových pokročilých technológii v jadrovej oblasti,“ doplnil Štuller.

Jadrová energetika je podľa neho cyklický biznis. „Generuje kapacity ľudí, vedomostí a schopností naprieč cyklom od projektovania, cez výstavbu, prevádzku až po to vyraďovanie,“ dodal Štuller.

Ak sa tento cyklus podľa neho preruší, krajina stratí tieto schopnosti, ktoré si v budúcnosti bude musieť za veľké peniaze kupovať. „Preto je aj zodpovednosťou Slovenska, aby nasadlo na vlak nových technológii, ako sú napríklad malé modulárne reaktory,“ uzavrel Štuller.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.