Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
28. januára 2016 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

V Japonsku stavajú najväčšiu plávajúci fotovoltickú elektráreň na svete

Japonsko nemá dosť miesta, kde by mohlo umiestniť fotovoltické panely. Po jadrovej havárii v elektrárni Fukušima v roku 2011 krajina prestala vyrábať elektrinu z jadra a snaží sa nájsť nové možnosti výroby z obnoviteľných zdrojov. Okrem iného už postavila aj niekoľko menších plávajúcich fotovoltických elektrární.

Elektráreň na priehrade Jamakura bude mať viac než 50.000 fotovoltických panelov na ploche 180.000 metrov štvorcových. V porovnaní s elektrárňami na pevnine však zostáva relatívne malá. S inštalovaným výkonom 13,7 MW sa nezaradí ani medzi 100 najväčších fotovoltických elektrární na svete.

Poradca britského Zväzu obnoviteľnej energie Ray Noble povedal, že technológia pre plávajúce fotovoltické elektrárne nie je príliš komplikovaná, výstavba plávajúcej farmy ale má podľa neho zmysel len v prípade nedostatku miesta na pevnine.

„Ak nemáte dosť miesta na pevnine, tak ako v Japonsku, môžete stavať na vode. Ale v Británii, kde je mnoho priemyselných oblastí, je lacnejšie umiestniť panely na pevninu než na vodu,“ uviedol Noble. Hlavným problémom týchto elektrární je podľa neho potreba udržať vedenie ďaleko od vody a invertory, ktoré pripájajú fotovoltické články do elektrickej siete, umiestniť na plávajúcu štruktúru.

V Británii by mala vzniknúť najväčšia plávajúca fotovoltická elektráreň v Európe. Pracuje na nej vodárenská spoločnosť United Utilities a umiestnená má byť na stanici v blízkosti Manchesteru.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.