Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Japonec - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: SITA/AP Photo/Gregory Bull
30. marca 2011 Jadrová energia od Energia.skSITA

V Japonsku rastie odpor k jadrovej energetike

Stovka japonských demonštrantov dnes pred sídlo firmy TEPCO, ktorá vlastní poškodenú elektráreň Fukušima 1, žiadali odstavenie všetkých jadrových kapacít v Japonsku. „Nestojíme o elektrickú energiu, ktorej výroba zabíja ľudí,“ povedal agentúre Reuters jeden z demonštrujúcich študentov.

Ku kritike japonskej vlády sa dnes pripojilo aj ekologické hnutie Greenpeace,m ktoré nesúhlasí s vymedzením 20 kilometrovej bezpečnostnej zóny v okolí poškodených reaktorov. Vláda z tejto oblasti evakuovala 70.000 ľudí.

Podľa aktivistov Greenpeace by ale priemer zóny mal byť najmenej o 10, možno o 20 kilometrov väčší. Zamorenie totiž podľa Greenpeace nie je rovnomerné, kontaminované oblasti sa údajne vyskytujú aj vo vzdialenosti väčšej než 40 kilometrov od elektrárne. Evakuácia by sa podľa Greenpeace mala týkať všetkých, ktorí žijú v najmenej tridsaťkilometrovom okruhu od Fukušimy 1.

Agentúra Reuters dnes citovala z dokumentov, ktoré údajne potvrdzujú, že manažéri Fukušimy 1 podceňovali možné nebezpečenstvo prívalových vĺn, na ktoré boli upozorňovaní. V roku 2007 jeden z bezpečnostných referentov elektrárne varoval, že silná vlna tsunami môže elektráreň vážne zasiahnuť v priebehu nasledujúcich 50 rokov.

Nebezpečenstvo, že vlna prekoná pobrežné obranné systémy, odhadol bezpečnostný referent na 10 %. Vedenie firmy TEPCO ale varovanie ignorovalo.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.