Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
29. marca 2017 Jadrová energia od Energia.skSITA

V japonskej Takahame opäť sprevádzkujú dva jadrové reaktory

Japonsko vyradilo z prevádzky všetky svoje atómové elektrárne po silnom zemetrasení a vlne cunami, ktoré v marci 2011 spôsobili katastrofu jadrovej elektrárni Fukušima. Až v roku 2015 boli ako prvé spustené dva reaktory v elektrárni Sendai na juhu Japonska, a od tej doby k nim pribudol len jeden ďalší z celkového počtu 42.

Do roku 2011 pokrývali atómky 30 percent energetických potrieb krajiny. Podľa mienky expertov však rozhodnutie súdu zrejme na celonárodnej úrovni neurýchli opätovné spúšťanie reaktorov do prevádzky.

„Budúcnosť jadrovej energie je neistá. Toto rozhodnutie nie je precedensom pre ostatné súdne spory. Ani politici si nie sú v tejto otázke istí,“ uviedol Tacudžiró Suzuki, bývalý podpredseda Japonskej komisie pre atómovú energii.

Vrchný súd v Osake zrušil prvý súdny príkaz uzavrieť prevádzku elektrárne v Takahame potom, čo vlani súd nižšej inštancie rozhodol v prospech obyvateľov žijúcich v blízkosti tejto elektrárne.

Zatiaľ však nie je jasné, kedy budú reaktory spustené, pretože celé zariadenie prechádza bezpečnostnými testami, ktoré nariadili miestne úrady.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.