Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
14. marca 2011 Jadrová energia od Energia.skSITA

V japonskej elektrárni Fukušima dnes vybuchol vodík

V hale tretieho reaktora japonskej atómovej elektrárne Fukušima dnes vybuchol vodík. Vláda v Tokiu oznámila Medzinárodnej agentúre pre atómovú energiu (MAAE), že vnútorný obal reaktora sa neporušil. Chladiaci systém sa však poškodil na druhom reaktore, nefunkčné sú teda už chladiace systémy na celkovo troch reaktoroch elektrárne Fukušima 1.

„Reaktorová budova bola výbuchom poškodená, ale bezpečnostný obal reaktora zostal nepoškodený. Riadiaca jednotka tretieho bloku elektrárne zostala funkčná,“ oznámila dnes MAAE vo Viedni s odvolaním sa na informácie japonských oficiálnych miest.

Výbuch vodíka v treťom reaktore nastal dnes okolo poludnia miestneho času a podľa prevádzkovateľa si vyžiadal 11 zranených, väčšinou vojakov.

Na záberoch televízie NHK sa nad reaktorovou budovou číslo 3 vo Fukušime 1 vznášajú ťažké mračná dymu. V elektrárni sa už v sobotu po výbuchu zrútila časť budovy haly reaktora 1. Technici sa tam snažia zabrániť roztaveniu jadra reaktora jeho chladením morskou vodou.

Chladiaci systém zlyhal aj na druhom reaktore

Spoločnosť Tepco dnes oznámila, že chladenie sa poškodilo tiež na druhom reaktore fukušimskej elektrárne. U reaktorov 1 a 3 sa podobná závada objavila už skôr, postupne viedla k nejadrovým explóziám materiálu v týchto reaktorových budovách.

Japonské úrady zároveň odvolali pôvodne vydané nové varovanie pred ničivou vlnou tsunami po silnom otrase v Tokiu v dopoludňajších hodinách.

Výstrahu krátko pred tým oznámila televízia NHK. Varovala pred ohrozením prefektúr Iwate a Fukušima na ostrove Honšú vlnami s výškou až 5 metrov.

Podľa správy televízie NHK postihlo dnešné dodatočné zemetrasenie japonskú metropolu krátko po 10:00 miestneho času (2:00 SEČ) s magnitúdom 6,2. Epicentrum zemetrasenia sa nachádzalo 140 kilometrov od Tokia smerom k jadrovým komplexom vo Fukušime. O obetiach ani škodách v Tokiu nie sú zatiaľ k dispozícii žiadne informácie. Otrasy boli vraj cítiť aj na medzinárodnom letisku Narita neďaleko Tokia. Na vystrašených cestujúcich v odletovej hale volali letiskoví zamestnanci, aby si ľahli na zem.

Guvernér Tokia po dnešnej druhej explózii v elektrárni Fukušima 1 nariadil meranie úrovne radiácie v metropole. Fukušima 1 je od miliónového hlavného mesta vzdialená asi 240 kilometrov severovýchodne. Problémy sú aj v ďalších troch jadrových elektrárňach, z nich najbližší – Tokai –  je od hlavného mesta vzdialený 120 kilometrov.

Energetická spoločnosť Tepco pre uľahčenie strastí obyvateľstva odložila na dnes plánované striedavé trojhodinové vypínanie elektrického prúdu v ôsmich prefektúrach a rade miest, vrátane častí Tokia. Tlmočil to vládny hovorca Jukio Edano, ktorý zároveň sprostredkoval výzvu energetikov pre všetkých občanov a firmy k čo možno najväčšiemu šetreniu elektrinou. K zníženiu spotreby prúdu sa snažia prispieť napr. regionálne železnice, ktoré dnes zrušili svoje spoje alebo výrazne obmedzili ich počet.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.