Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
3. decembra 2014 Jadrová energia od Energia.skSITA

V jadrovej elektrárni na Ukrajine sa stala nehoda

O nehode podľa agentúry Reuters dnes bez ďalších podrobností informoval ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk.

„Viem, že v Záporožskej jadrovej elektrárni došlo k nehode,“ povedal Jaceňuk. Ministra energetiky poveril, aby objasnil, kedy sa problém vyrieši a aké sa podnikli kroky k obnove dodávok elektrickej energie.

Novovymenovaný minister Volodymyr Demčyšyn následne na brífingu uviedol, že nehoda nepredstavuje žiadnu hrozbu a netýka sa reaktorov. „Nič nehrozí. S reaktormi nemáme žiadny problém,” povedal na následnom brífingu Demčyšyn. Zároveň dodal, že problémy sa „žiadnym spôsobom” netýkajú samotnej produkcie elektrickej energie, ale vnútorných energetických rozvodov, kde nastal skrat.

Postihnutý blok je teraz odpojený od ukrajinskej energetickej sústavy, hoci podľa ministra reaktor naďalej pracuje normálne. „Jeho energetická produkcia nie je využívaná. Myslím ale, že problém sa vyrieši do piatku,” povedal.

Podľa agentúry Interfax-Ukrajina postihol výpadok tretí blok elektrárne, v ktorom je reaktor s inštalovaným výkonom 1.000 MW.Celkový inštalovaný výkon elektrárne, ktorá je najväčšia v Európe, predstavuje 6.000 MW.

Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) bola dnes informovaná, že reaktor v Záporožskej jadrovej elektrárni je po skrate v transformačnej stanici v stave bezpečnej odstávky. Podľa medzinárodných dohôd, musia štáty túto agentúru informovať o všetkých nehodách vo svojich jadrových zariadeniach, ktoré by mohli mať dopad na ďalšie krajiny.

O bezpečnom stave ukrajinského reaktora informoval aj slovenský Úrad jadrového dozoru (ÚJD). „Podľa informácií dostupných na stránke ukrajinského jadrového dozoru boli dnešné hodnoty radiácie na území jadroveho zariadenia na úrovni 10 microR/hod (100 nSv/hod), čo je úroveň prírodného žiarenia,“ píše sa v stanovisku ÚJD.

Odstavenie bloku ešte viac zhoršilo energetickú situáciu v krajine. Z jadra pochádza na Ukrajine asi 44 % elektriny, avšak kvôli obmedzeným dodávkam plynu a uhlia sa očakáva, že jeho význam vzrastie. Jadrové elektrárne majú vysoký potenciál pre navýšenie účinnosti svojej výroby.

Ukrajinský minister dnes povedal, že chce kvôli problémom s distribúciou energie požiadať veľkých priemyselných odberateľov, aby dobrovoľne znížili svoju spotrebu.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.