Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zásah NAKA na bratislavskom letisku: Zadržali exšéfa slovenských elektrární
Foto: Slovenské elektrárne
19. mája 2020 Jadrová energia od Energia.skSITA

V jadrovej elektrárni Bohunice prebieha odstávka štvrtého bloku, plánujú na ňom generálku

Počas odstávky štvrtého bloku jadrovej elektrárne Bohunice V2 vymeníme približne pätinu paliva v reaktore a uskutočníme naplánované opravy a investičné projekty na ďalšie zvýšenie bezpečnosti jadrového zariadenia,“ informovali Slovenské elektrárne.

Odstávka je rozvrhnutá na viac ako tri týždne a v rámci preventívnych opatrení pred šírením nového koronavírusu prebehne bez účasti zahraničných dodávateľov.

V súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19 bol harmonogram odstávky upravený, podobne ako pri odstávke v Mochovciach, a komunikovaný s Úradom jadrového dozoru SR. Upravený harmonogram generálnej odstávky nebude mať vplyv na prevádzkovanie jadrového bloku po odstávke,“ zdôraznil slovenský výrobca elektriny.

Kontroly a opravy

Naplánovaných je štrnásť investičných projektov, vrátane inovácie vnútorných rozvodov technickej vody v sekundárnom okruhu či modifikácie na elektro zariadeniach. Počas odstávky chcú elektrárne skontrolovať tlakovú nádobu reaktora, vykonať údržbu na zariadeniach jedného z troch redundantných systémov.

Taktiež plánujú generálnu opravu jedného zo šiestich parogenerátorov, opravu jedného hlavného cirkulačného čerpadla aj s elektromotorom a skontrolovať tesnosť rúrok v dvoch parogenerátoroch.

Počas odstávky štvrtého bloku na šesť dní znížime aj výkon tretieho bohunického bloku na polovicu. Vyžiadajú si to práce na systéme cirkulačnej chladiacej vody, ktorá je spoločným chladiacim médiom pre obidva bloky,“ konštatovali elektrárne.

Vplyv koronavírusu

Riaditeľ jadrových elektrární Bohunice Patrik Kašo pripomenul všetkým pracovníkom, aby sa riadili pokynmi proti šíreniu nového koronavírusu, ktoré sú v Slovenských elektrárňach zavedené.

V Bohuniciach, rovnako ako vo všetkých prevádzkach Slovenských elektrární, fungujú už tretí mesiac bezpečnostné protiepidemické opatrenia. Patria k nim povinné bezkontaktné meranie teploty pri vstupe do závodu, dezinfekčné stanice či germicídne UV žiariče,“ uzavreli Slovenské elektrárne.

Atómové elektrárne Bohunice V2 sa nachádzajú na západnom Slovensku, neďaleko mesta Trnava. Elektrická energia sa tu vyrába v dvoch blokoch s tlakovodnými reaktormi typu VVER 440/V-213. Tie boli k energetickej sieti postupne pripojené v rokoch 1984 a 1985. Od roku 2000 na blokoch V2 prebiehal program modernizácie v celkovej hodnote 500 mil. eur, ktorý bol v roku 2010 ukončený zvýšením výkonu na 505 megawattov na každom bloku.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.