Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
12. januára 2012 Jadrová energia od Energia.skSITA

V jadrovej bezpečnosti patríme do prvej desiatky

Najbezpečnejšie je jadrový materiál zaistený v Austrálii, na druhom mieste nasleduje Maďarsko. Po Českej republike je štvrté Švajčiarsko a piate Rakúsko. Spojené štáty sa s Belgickom delia o 13. miesto, Rusko je 24. Najhoršie v hodnotení dopadli Severná Kórea, Pakistan, Irán, Vietnam a India.

Spolupredseda NTI, dlhoročný americký demokratický senátor Sam Nunn na tlačovej konferencii pri prezentácii správy vyhlásil, že zoznam je založený na veľkom množstve ukazovateľov vrátane úrovne fyzického zabezpečenia jadrového materiálu, jeho objemu, množstva objektov, kde je uchovávaný, na politickej stabilite danej krajiny, ale aj na úrovni transparentnosti a miere korupcie.

Slovenská republika sa dostala do skupiny deviatich štátov, ktoré sú hodnotené najlepšie az možných 100 bodov získala 80. Prvá Austrália dostala 94 bodov, Maďarsko 89 a Česko 87. Slovensko stráca body za legislatívne zabezpečenie bezpečnosti jadrových materiálov a za mieru korupcie.

(c) energia, ČTK

Ilustračná snímka: SITA

Viac informácií o prieskumu a aj samotné výsledky sú dostupné na webovej stránke organizácie.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.