Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
15. januára 2015 Jadrová energia od Energia.skSITA

V Indii spustili najvýkonnejší jadrový blok

Prvý blok JE Kudankulam je v súčasnej dobe najvýkonnejším jadrovým blokom v Indii a zodpovedá najprísnejším súčasným, takzvaným „postfukušimským“ bezpečnostným parametrom. Blok bol napojený na indickú národnú energetickú sieť v roku 2013. Spustenie druhého bloku elektrárne sa očakáva na jar tohto roku.

JE Kudankulam je budovaná za technickej podpory Ruska v súlade s medzivládnou dohodou z roku 1988 a jej doplnkom z roku 1998. Zadávateľom projektu a operátorom elektrárne je Indická korporácia pre jadrovú energiu. Realizáciu dohody o výstavbe prvého a druhého bloku tejto elektrárne s reaktormi VVER-1000 (každý s energetickým výkonom 1000 MW), zaisťuje skupina NIAEP-Atomstrojexport a z indickej strany spoločnosť NPCIL.

Medzi dodávateľmi zariadení pre prvé dva bloky JE Kudankulam figurujú aj české firmy, napríklad Sigma Group, Arako, Vitkovice Machinery Group, Kabelovna Kabex a ďalšie. Výkonný viceprezident spoločnosti Rusatom Overseas, ktorá je dcérskou spoločnosťou korporácie Rosatom, Leoš Tomíček v tejto súvislosti poznamenal: „Jedná sa o armatúry, čerpadlá, káble a ďalšiu produkciu v celkovej hodnote približne jednej miliardy českých korún. Napríklad spoločnosť Kabelovna Kabex dodala pre dva bloky JE Kudankulam asi 2,5 tisíca kilometrov káblov, spoločnosť Arako 1,5 tisíca kilometrov regulačných armatúr, najmä vlnovkových spätných a uzatváracích ventilov. Počítame s tým, že české spoločnosti budú našimi partnermi aj pri realizácii ďalších projektov. Jedná sa o veľmi kvalitných spoľahlivých dodávateľov.“

Výstavbu JE Kudankulam uskutočnili na základe projektu AES-92, ktorý  je v plnej miere v súlade s požiadavkami najnovších normatívne-technických predpisov Ruskej federácie aj IAEA a získal certifikáciu, podľa ktorej spĺňa požiadavka klubu európskych prevádzkových organizácií (EUR) pre jadrové elektrárne, budované po roku 2000. Zásadnou zvláštnosťou projektu je realizácia celej rady technických riešení, založených na kombinovaných bezpečnostných systémoch, ktoré doplňujú tradičné systémy bezpečnosti.

Keďže sa JE Kudankulam nachádza v seizmicky aktívnej oblasti juhovýchodnej Ázie, na oboch blokoch boli z preventívnych dôvodov nainštalované systémy, ktoré chránia elektráreň pred zemetrasením, cunami, tornádam, uragánom a ďalšími prírodným katastrofickým javom. Na JE Kudankulam funguje aj špeciálne zariadenie pre odsoľovanie morskej vody, ktoré naplno zabezpečuje potreby technickej vody pre elektráreň.

Na jar roku 2014 podpísali Rusko a India generálnu rámcovú dohodu o výstavbe druhej rady (tretieho a štvrtého bloku) JE Kudankulam a v decembri 2014 zmluvy, ktoré umožnili zahájenie stavebných prác.

Zdroj: AMI Communications Slovakia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.