Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
11. septembra 2017 Jadrová energia od Energia.skSITA

V Ignalinskej JE úspešne prebiehajú horúce skúšky

V rámci horúcich skúšok vyviezli 30 metrov kubických rádioaktívneho odpadu z dočasného skladiska, kam sa umiestňoval pevný rádioaktívny odpad počas prevádzky elektrárne. Tento odpad sa najskôr roztriedil a vylisoval, po premeraní jeho aktivity sa zabalil do skladovacieho kontajneru a nakoniec bol prevezený na zberné skladisko. V budúcnosti sa takto spracovaný odpad bude ukladať do pripovrchového úložiska veľmi nízko aktívneho odpadu s krátkym polčasom rozpadu (projekt B19-2).

Podľa plánu majú byť horúce skúšky zariadenia B2-1 dokončené v novembri tohto roku. Potom budú pripravené podklady na získanie prevádzkového povolenia od litovského regulačného úradu pre jadrovú bezpečnosť VATESI.

Objekt B2-1 na spracovanie rádioaktívneho odpadu je jednou z hlavných súčastí väčšieho projektu B2/3/4 na vybudovanie zariadenia, ktoré komplexne pokrýva spracovanie a skladovanie pevného rádioaktívneho odpadu v areály Ignalinskej elektrárne. Vďaka nemu bude možné nakladať s týmto druhom odpadu bezpečne vzhľadom k pracovníkom elektrárne, okolitému obyvateľstvu a životnému prostrediu a v súlade so všetkými legislatívnymi požiadavkami Litvy, normami Európskej únie a odporúčaniami Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu.

Projekt B2/3/4 je financovaný z medzinárodného fondu pre vyraďovanie Ignalinskej JE z prevádzky, ktorý spravuje Európska banka pre obnovu a rozvoj. Generálnym dodávateľom pre tento projekt je nemecká spoločnosť NUKEM Technologies GmbH (súčasť Skupiny ASE, inžinieringovej divízie ruskej korporácie pre atómovú energiu Rosatom).

Spoločnosť NUKEM Technologies realizovala v Ignalinskej JE ďalší projekt, jednalo sa o skladisko použitého jadrového paliva, ktoré získalo povolenie na prevádzku v apríli 2017. Bude v ňom uskladnených až 190 železobetónových kontajnerov s použitým jadrovým palivom (výška kontajneru 4,5 metra, priemer 2,6 metra, hmotnosť vrátane paliva 118 ton).

Ignalinská jadrová elektráreň má dva reaktory typu RBMK, ktoré boli uvedené do prevádzky v rokoch 1985 a 1987. Ich prevádzka bola ukončená v rokoch 2004 a 2009 a demontáž sa má uskutočniť do roku 2038 aj z prostriedkov Európskej únie.

Podobne ako Litva, aj Bulharsko a Slovensko odstavilo svoje staršie jadrové bloky ešte pred uplynutím plánovanej životnosti v Kozloduji a v Jaslovských Bohuniciach. Európska komisia rozhodla o finančných kompenzáciách za tieto predčasné odstavenia formou zriadenia podporných fondov na vyraďovanie JE. Vo všetkých prípadoch ide o ruské technológie, kde niektoré otázky súvisiace s konštrukciou elektrární je potrebné diskutovať aj s ruskými firmami. Efektívne využitie skúseností je podmienené vhodnými formami spolupráce všetkých zúčastnených strán vrátane ruských dodávateľských firiem.

„Podobne ako Litva, aj Bulharsko a Slovensko odstavilo svoje staršie jadrové bloky ešte pred uplynutím plánovanej životnosti v Kozloduji a v Jaslovských Bohuniciach. Európska komisia rozhodla o finančných kompenzáciách za tieto predčasné odstavenia formou zriadenia podporných fondov na vyraďovanie JE. Vo všetkých prípadoch ide o ruské technológie, kde niektoré otázky súvisiace s konštrukciou elektrární je potrebné diskutovať aj s ruskými firmami. Efektívne využitie skúseností je podmienené vhodnými formami spolupráce všetkých zúčastnených strán vrátane ruských dodávateľských firiem,“ povedal Vladimír Slugeň, predseda Slovenskej nukleárnej spoločnosti.

Zdroj: Essential Communication

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.