Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

V. HUDÁK: Výber poradcu pre SE spustíme začiatkom budúceho týždňa

Proces výberu malo ministerstvo začať podľa uznesenia vlády do 17. júla. „Je to naozaj komplikovaná transakcia, veľmi dôležitá pre celý štát, preto chcem mať istotu, aby zadanie, ktoré pôjde na možných záujemcov, bolo veľmi jasne definované, čo od nich očakávame na konci dňa. Teraz dokončujeme zadanie, malo by to ísť von v pondelok alebo utorok budúceho týždňa,“ avizoval Hudák.

Vláda chce totiž posilniť svoje postavenie v SE tým, že získa vo firme väčšinu. Hovorilo sa o tom, že by štát mohol kúpiť od Enelu 17-% podiel tak, aby sa jeho podiel v elektrárňach navýšil na 51 % akcií. V hre je však viacero možných variantov.

Italpress dnes citovala generálneho riaditeľa Enelu Francesca Staraceho, ktorý povedal, že spoločnosť by mala koncom tohto mesiaca podpísať memorandum o porozumení s jedným z uchádzačov o jej podiel v elektrárňach.

„Koncom mesiaca bude známe naše rozhodnutie. Podpíšeme memorandum o porozumení, ktoré umožní začať exkluzívne rokovania,“ uviedol Starace. Potvrdil, že Enel neopustí Slovensko okamžite. „Predajné transakcie prebehnú v dvoch fázach. Je to riešenie, o ktoré nás žiadala slovenská vláda,“ doplnil.

Strategickým zámerom slovenskej vlády je naďalej dostavba 3. a 4. bloku jadrovej elektrárne Mochovce. To bolo podľa Hudáka aj hlavnou témou minulotýždňovej pracovnej návštevy Staraceho na Slovensku. „Išlo o to, aby informoval nášho premiéra o tom, v akom štádiu sú práce na dokončení 3. a 4. bloku Mochoviec,“ priblížil.

Záujem o kúpu podielu v Slovenských elektrárňach má okrem vlády SR aj český Energetický a průmyslový holding (EPH), ktorý už predložil talianskemu koncernu záväznú ponuku. Ďalším záujemcom je maďarská štátna spoločnosť MVM Group spolu so Slovnaftom, spomína sa tiež štátna čínska energetická spoločnosť CNNC.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.