Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

V. HUDÁK: Domácnosti v SR budú môcť prvýkrát využiť eurofondy, a to na OZE

Národný projekt je podľa ministra súčasťou dlhodobého programu, ktorý potrvá minimálne do roku 2020. „Sme pripravení zabezpečiť finančné zdroje postupne až do výšky 115 miliónov eur. Finančné prostriedky budú čerpané z Európskeho fondu regionálneho rozvoja. Čerpať financie z eurofondov budú môcť v tomto prípade všetky kraje, vrátane Bratislavského kraja. Peniaze sú určené najmä domácnostiam v rodinných, ale aj v bytových domoch, čo znamená, že o príspevok, ak budú dodržané stanovené podmienky, budú môcť požiadať aj spoločenstvá vlastníkov bytov,“ spresnil.

Podľa Hudáka z projektu sa budú podporovať fotovoltické panely, slnečné kolektory, kotly na biomasu, tepelné čerpadlá a veterné turbíny. „Väčšine domácností preplatíme približne jednu tretinu až jednu polovicu nákladov na inštaláciu moderných a kvalitných zariadení. Je pri nich stanovená sadzba na jeden kilowatt výkonu a zároveň maximálna výška podpory, ktorá nesmie presiahnuť 50 % celkových nákladov, jednak na obstaranie, inštaláciu a uvedenie zariadenia do prevádzky. Príspevok sa bude poskytovať domácnostiam formou poukážok, prostredníctvom SIEA. Poukážky sa budú vzťahovať na dodávku a montáž celého systému,“ priblížil.

Pripomenul, že tento týždeň SIEA spustila prvú vlnu informačnej kampane a postupne bude v nej pokračovať tak, aby mali občania možnosť získať všetky potrebné informácie a mohli sa poradiť, ako majú postupovať. „Spustená je aj internetová stránka www.zelenadomacnostiam.Sk, kde môžu občania nájsť všetky potrebné informácie. Týka sa to napríklad základných podmienok podpory, technických informácií ohľadom správneho výberu zariadenia, či povinností domácností a zhotoviteľov. Chcem zdôrazniť, že hlavným cieľom je podporiť domácnosti, aby staré zariadenia, ktoré využívajú fosílne palivá, vymenili za modernejšie, ekologickejšie a efektívnejšie využívajúce obnoviteľné zdroje energie,“ dodal.

„Spustili sme už prípravnú fázu projektu, s možnosťou registrovať zariadenia, ktoré môžu byť predmetom podpory. Už po prvom týždni sme dostali prvé žiadosti na registráciu zariadení. V priebehu najbližších týždňov spustíme aj registráciu na zhotoviteľov zariadení, ktorí sa rovnako budú môcť registrovať na našej stránke www.zelenadomacnostiam.sk a uzatvárať so SIEA zmluvy o budúcom preplácaní poukážok,“ doplnila Gavorová.

SIEA v rámci projektu Zelená domácnostiam zverejnila podmienky týkajúce sa podpory malých zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie v rodinných a bytových domoch 14. augusta 2015.

UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.