Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

V. HUDÁK: ČR odmieta Nord Stream 2 na úrovni premiéra, nie však ministra

List hospodárskych ministrov, respektíve ministrov energetiky členských krajín EÚ, ktoré odmietajú Nord Stream 2, odoslali do Bruselu podľa Hudáka v pondelok 30. novembra. „Okrem Slovenska sa v liste k podpore odmietavého názoru pripojili všetky tri pobaltské krajiny, teda Estónsko, Lotyšsko a Litva. Podporili ho aj Poľsko, Maďarsko a Rumunsko,“ spresnil slovenský minister hospodárstva.

„My v liste vystupujeme s odmietavým stanoviskom. Myslíme si totiž, že projekt Nord Stream 2 nie je v súlade ani s právom, ani s reguláciami, či metodológiou EÚ a ani s celkovou filozofiou prístupu k vytvoreniu jednotného energetického trhu v rámci EÚ. Je v rozpore aj s tzv. tretím energetickým liberalizačným balíčkom a je tiež v rozpore so samotnou filozofiou Energetickej únie, pretože zvýrazňuje jednak závislosť od jedného zdroja (ruského plynu), ako aj závislosť od jedného toku plynu,“ priblížil Hudák.

Paralelne s listom hospodárskych, respektíve energetických ministrov sa podľa Hudáka pripravuje odmietavý list voči vybudovaniu plynovodu Nord Stream 2 na úrovni premiérov. „List premiérov bude menej technický a viac politický. Tento list bol podporený premiérmi krajín V4,“ dodal minister hospodárstva SR.

Vyšehradská štvorka spoločne podpísala list predsedovi Európskej rady Donaldovi Tuskovi, v ktorom ho žiada o zaradenie agendy Energetickej únie do programu najbližšieho summitu EÚ. Ten sa uskutoční 17. a 18. decembra v Bruseli. K Tuskovi by sa mal dostať v priebehu niekoľkých dní.

Ako po dnešnom rokovaní vlády SR vysvetlil premiér Robert Fico, v prípade zaradenia problematiky Energetickej únie do agendy summitu sa Európska únia vyhraní voči Nord Streamu 2, ktorý by významne poškodil SR. Vyšehradská štvorka žiada plné rešpektovanie pravidiel Energetickej únie. „Ak sa budú rešpektovať, tak projekt Nord Stream 2 musí byť odmietnutý,“ upozornil Fico.

Dohodu o rozšírení súčasného plynovodu Nord Stream podpísal ruský energetický gigant Gazprom s niektorými západnými spoločnosťami. Pri dodávkach ruského plynu do Európy by obišiel nielen Ukrajinu, ale aj Slovensko, ktoré by tak prišlo o niekoľko stomiliónové príjmy z tranzitu.

UPOZORNENIE:

TASR vydáva k správe zvukový záznam.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.