Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Recycling belt zariadenie na zhodnocovanie odpadov
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
4. januára 2023 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

V Hontianskych Tesároch chcú vybudovať zariadenie na zhodnocovanie odpadov za 120 mil. eur

Zariadenie na dotriedenie a zhodnotenie zmesového komunálneho a priemyselného odpadu chce v obci Hontianske Tesáre v Krupinskom okrese vybudovať súkromná spoločnosť Granya, a.s. z Košíc.

Ako vyplýva zo zámeru predloženého touto spoločnosťou na posúdenie vplyvov na životné prostredie (EIA), predpokladané investičné náklady na projekt „Energetické ReUse centrum – ERC“ bez vodíkového hospodárstva sú 120 miliónov eur. Počas výstavby sa má nasadiť najviac 100 pracovníkov a v samotnej prevádzke by po jej sprevádzkovaní malo pracovať do 200 zamestnancov v troch zmenách.

Celková predpokladaná kapacita plánovaného zariadenia je podľa zámeru 130-tisíc ton ročne, pričom nerecyklovateľné spáliteľné zložky sa majú využiť na energetické zhodnotenie s predpokladanou kapacitou zariadenia 100-tisíc ton za rok. V budúcnosti investor zvažuje v tomto areáli aj výrobu vodíka.

Činnosť bude spoločnosť vykonávať v katastrálnom území obce Hontianske Tesáre mimo obytnej zóny. Majiteľom pozemkov, na ktorých sa bude realizovať navrhovaná činnosť, je fyzická osoba, s ktorou má investor uzatvorenú zmluvu o budúcej zmluve na dlhodobý prenájom pozemkov. Výstavbu chce investor začať v januári budúceho roka a ukončiť v januári 2026 s tým, že s prevádzkou chce začať v júni 2027.

Spoločnosť Granya a.s. bola podľa obchodného registra založená vo februári 2021, jej základné imanie je 25-tisíc eur. Medzi hlavné činnosti firmy patrí podnikanie v oblasti nakladania s iným ako nebezpečným odpadom.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.